Atklājas trūkumi nolietoto transportlīdzekļu apsaimniekošanā

Šobrīd Latvijā ir dramatiska situācija nolietoto automobiļu apsaimniekošanas nozarē - tā to raksturo Valsts vides dienestā. Šajā jomā daudzi darbojas bez vajadzīgajām atļaujām, neievēro vides aizsardzības prasības. ReTV Ziņu dienests kopā ar Valsts vides dienesta inspektoriem devās kontroles reidā.

Valsts vides dienesta inspektori, izmantojot satelīta kartes, iepriekš apzinājuši teritorijas, kurās notiek nolietotu transportlīdzekļu apsaimniekošana un autoservisu darbība, iespējami kādi pārkāpumi. Visā Latvijā izvēlēti aptuveni 70 šādi objekti.

Biežākie pārkāpumi šādās vietās ir nesakārtotas nepieciešamās atļaujas darbības veikšanai, savukārt automašīnām būtu jāatrodas uz ūdens necaurlaidīgas virsmas, lai eļļas un citas smērvielas nenokļūtu vidē.

Lai izveidotu autoservisu, Valsts vides dienestā jāreģistrējas ar īpašu atļauju, bet, lai izjauktu nolietotos transportlīdzekļus - jāsaņem vēl papildus atļauja, kas paredz Valsts vides dienestā ik gadu iesniegt informāciju par finanšu nodrošināju 25 tūkstošu apmērā. “Izceļas ugunsgrēks, un tad sanācijas darbu veikšanai, pēc tam seko novēršana, tas ir balsts visu seku novēršanai, segšanai. Tādas summas cilvēkiem nav, ir tad izdevīgāk to visu darīt nelegālā formā, nekā pataisīt viņu legālu,” saka Gunda Auli, Valsts vides dienesta inspektore.

ReTV Ziņu dienesta komanda pievienojās Valsts vides dienesta inspektoriem pārbaudēs Jaunpiebalgas pagastā un Smiltenes novadā. Vienā no objektiem saimnieks par mediju klātbūtni bija ļoti naidīgi noskaņots, pat izteica draudus.

Valsts vides dienesta inspektorēm gan tomēr izdevās apsekot attiecīgo objektu un veikt pārrunas ar tā īpašniekiem. “Mums likās, ka nekas nesanāks, vispār neko nestāstīs, bija agresīvi noskaņots, ka mediji līdzi, bet, kad izgājāt ārā, izstāstīja, ka viņam ir līgumi ar atkritumu apsaimniekotājiem, saimniecisko darbību arī veic tā neitrāli,” pauž Gunda Auli.

Nolietoto transportlīdzekļu apsaimniekotājam nebija šādu darbību veikšanai nepieciešamā atļauja, tātad - arī finanšu nodrošinājuma. Taču uzņēmējs esot paudis gatavību sadarboties. “Viņam tās visas mašīnas stāv uz grunts seguma, tajā otrā pusē ir betons, bet pārsvarā uz grunts seguma, nekādus eļļas noplūdes neredzēju, arī riepas visas stāvēja angārā zem jumta, bet tās arī nebija milzīgas,” saka Gunda Auli.

Tikmēr citā objektā Smiltenes novadā saimnieks bija krietni pretimnākošāks. Taču arī šeit nolietotās automašīnas novietotas zālājā, kā tam nevajadzētu būt. 

Vēlāk sarunā gan noskaidrojās, ka dažādus bīstamos atkritumus bez maksas savācot kāda Igauņu kompānija un dedzināts nekas netiek. Arī šajā vietā būtiskākais trūkums ir finanšu nodrošinājums. Valsts vides dienestā uzsver - šoreiz par pārkāpumiem vēl tikai aizrāda, bet, ja trīs mēnešu laikā tos nenovērsīs, būs jārēķinās ar sodu vai pat teritorijas piespiedu sakopšanu. 


Foto: Freepik