Atklāj ceļojošu izstādi par Latvijas Bankas vēsturi

Atzīmējot Latvijas Bankas simto gadskārtu, deviņas pilsētas, kur līdz Otrajam pasaules karam atradušās reģionālās bankas nodaļas, apceļo izstāde “No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados”. Šomēnes izstāde apskatāma Jelgavā. Pilsētā, kur trīsdesmito gadu krīzes laikā darbojusies vispelnošākā bankas filiāle.

Latvijas bBnkas stāsts aizsākās pirms simts gadiem. Tolaik gan banka neatradās tikai Rīgā, un arī tās uzdevumi bija atšķirīgi no šodienas. Līdz Otrajam pasaules karam banka izsniedza arī kredītus. “Lai arī Latvijas Banka bija centrālā valsts banka ar funkciju uzraudzīt komercbankas, tajā pašā laikā bija arī komercbanka. Tas vienmēr bija tāds izaicinājums bankas padomes locekļiem un valdes direktoriem, kā ieturēt to saprātīgo politiku,” stāsta vēsturniece Ineta Lipša.

No 1922. līdz 1940. gadam Latvijas Bankas filiāles atradās 24 vietās Latvijā. Tolaik filiāles esot bijušas sadalītas trīs grupās. Visbagātākais pakalpojumu klāsts bijis septiņās, kurās bija pieejamas arī ārzemju operācijas.

Viena no septiņām lielajām nodaļām atradās Jelgavas grāfa Palēna pilī. Kā liecina izstādē “No Ventspils līdz Valkai. Latvijas Banka novados apkopotie dati, tā ļoti veiksmīgi darbojusies arī trīsdesmito gadu krīzes apstākļos. Laikā, kad daudzas filiāles nesušas zaudējumus, Jelgavas nodaļa bijusi pelnoša. Kā ReTV norāda Ģederta Eliasa vēstures un mākslas muzeja galvenais krājuma glabātājs Aldis Barševskis, maldīgs gan esot priekšstats, ka labie rezultāti sasniegti pateicoties Kārlim Ulmanim. “Akadēmiskie vēsturnieki sen ir noskaidrojuši, ka iestrādnes un procesi ekonomikā norisinās lēnām, un tie jau faktiski bija trīsdesmitajos gados Zemgalē - rūpnieciskā un lauksaimnieciskā attīstība. Gan cukurfabrika, gan ķieģeļrūpnīca.”

Līdztekus Latvijas Bankai bijuši arī vairāki desmiti komercbanku. Jelgavā gar Driksas upes krastu pat izveidojies darījumu kvartāls, bet Latvijas Banka atradusies vienā ēkā ar Zemes banku. Jelgavnieki gan teic, ka Zemes banka esot bijusi populārāka.

Ceļojošajā izstāde, kurā apkopota Latvijas Bankas vēsture no 1922. līdz 1940. gadam, iepazīstina gan ar Latvijas Bankas toreizējām ēkām, gan to vadītāju dzīvesstāstiem. Tā Jelgavā būs apskatāma līdz 28. augustam, bet pēc tam dosies uz Cēsīm.


#SIF_MAF2022