Arī šosezon vēžotāji pārkāpj noteikumus

Kamēr šīs vasaras ilgstošais karstums un tropiskās naktis ūdenstilpēs mītošajām zivīm ir apgrūtinājums, tikmēr vēžveidīgo populācijai šis ir pateicīgākais laiks. Sākoties vēžu sezonai, vides inspektori ir bažās par noteikumu neievērošanu.

Šogad Latvijā ir par vienu vēžošanas vietu vairāk – tagad spīļainos atļauts ķert arī aptuveni sešu kilometru garā Svētupes posmā Salacgrīvas pusē. Kopumā Latvijā licencētu vēžošanas vietu gan nav daudz – tikai sešas. “Svētupe ir viena no tām bagātākajām upēm ar vēzi. Jau izsenis tas vēzis ir no cilvēku darbības un bezdarbības rezultāta ievazāts no Primmas ezera,” saka Jānis Ozoliņš, Valsts vides dienesta (VVD) sabiedriskais vides inspektors.

Vides inspektoriem sezona gan sākusies visai bieži ķerot likumpārkāpējus. “Cilvēki, kuri nav iepazinušies ar noteikumiem, mēģināja arī Svētupē ar murdiem ķert. Tas diemžēl nav atļauts, nākas maksāt bargus sodus,” pauž Zigmārs Dancis, VVD vides inspektors. “Ir cilvēki, kuri trāpās jau otro reizi mēneša laikā, kas ir rūpnieciskā veidā pieķerti jau. Kopumā sabiedrība sāk saprast, ka tomēr ir jāievēro noteikumi, kas ir rakstīt gan makšķerēšanā, gan vēžošanā,” stāsta Jānis Ozoliņš.

Resursu kontrolē Vidzemē atrasti pat ilgstoši ūdenī turēti murdi, kuros saķertie vēži jau ir sapuvuši. Vides inspektori atzīst – bieži vien tie, kuri noteikumus pārkāpj, to gan paši apzinās.   “Katram vēžotājam pie katras ūdenstilpes ir rūpīgi jāapskatās noteikumi, jo viņi var stipri atšķirties. Salacas upē varam vēžot ar murdiem, kas ir rūpnieciskā vēžošana, bet Svētupē ar murdiem ir aizliegts. Drīkst tikai ar krītiņiem. Krītiņš ir tāds līdz 60 centimetriem disks, ko ielaiž ūdenī, uzliek barību, vēzis uzrāpjas virsū un tad ceļ ārā,” vēsta Zigmārs Dancis.

Par vēžošanas noteikumu neievērošanu var piemērot sodu līdz pat 350 eiro fiziskai personai. Valsts vides dienestā vēl piebilst – par loma izmēru, apjomu un to paturēšanu noteikumi arī katrai vēžu sugai ir atšķirīgi. “Gads ir saulains, silts, labvēlīgs. Barību bāze ir pietiekama – viņi ļoti ātri aug, vairojas. Ja nebūtu licencēta vēžošana, tad par daudz – populācija savairosies, iemetas slimības, ir vēžu mēris un tad vispār no visas ūdenstilpnes vēži pazūd,” atzīst Zigmārs Dancis.

Valsts vides dienestā atgādina – aizliegts ķert vēžus alās un slēptuvēs. Platspīļu un šaurspīļu vēžus atļaut ķert vien laikā no jūnija līdz augustam. Šajā sezonā ir uzsāktas jau piecas administratīvās lietvedības un izņemti vairāk nekā 100 nelikumīgi vēžu ieguves rīks. 


Foto: Freepik