Arī šoruden logi un stikli apdraud putnu dzīvības

Daļa gājputnu jau devušies uz citām ligzdošanas vietām, taču, iestājoties rudenim, lielāka migrēšana vēl tikai gaidāma. Tādēļ ornitologi jau laikus vērš uzmanību – nereti gājputnu ceļošana ir apdraudēta cilvēku radīto šķēršļu dēļ. “Viens liels risks putniem ceļošanas laikā ir stikli, jo daudz putnu iet bojā, nositoties stiklos. Tas notiek tādēļ, ka stiklus bieži vien viņi neredz. Patiesībā arī mēs neredzam, bet neieskrienam stiklā tāpēc, ka zinām, ka tam tur ir jābūt,” skaidro Viesturs Ķerus, Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs.

Taču putniem šādu spēju nav. Tādēļ redz nevis stiklu, bet gan tam otrpus ainavu, kuru uzskata par mērķi un ceļa turpinājumu. “Otra problēma, ka stikls zināmos apstākļos kļūst kā spogulis, tad arī viņi īsti neuztver, ka tur ir šķērslis. Jāņem vērā, ka liela daļa ceļojošo putnu ir jaunie putni, kuri šogad ir šķīlušies. Līdz ar to vispār maz tās pasaules briesmas pārzina,” stāsta Viesturs Ķerus.

Un patiešām - briesmas, jo sadursme ar dzīvojamo māju, augstceltņu, pieturu stikliem, autoceļu un dzelzceļu prettrokšņu barjerām visbiežāk beidzas ar putna nāvi. “Risks ir lielāks tajos gadījumos, ja tie ir lielāki logi – tātad, ja aizņem lielāku daļu mājas virsmas, arī, ja tās ir daudzstāvu mājas. Ja skatāmies Rīgā, tad Saules akmens būtu ļoti riskants objekts. Vēl ir vērts paturēt prātā ģeogrāfisko aspektu, jo būtiska putnu migrācijas straume rudenī iet gar Baltijas jūras atklāto krastu. Tātad – Ventspilij un Liepājai vajadzētu būt īpaši uzmanīgām,” pauž Viesturs Ķerus.

Cik daudz gājputnu rudens migrēšanas laikā cieš, aplēses nav, taču ornitologs saka – ziņojumus saņem bieži. Vēl arī nav izvērtējuma par to, kuras putnu suga biežāk piedzīvo šādas sadursmes. “Ir ļoti daudz veidu, kā patiesībā var pasargāt putnus no bojāejas stiklos – izplatītākais ir uzlīmju līmēšana uz logiem, bet ir arī dažādas UV uzlīmes, UV zīmuļi. Pārklājumi stikliem, kas padara stiklu caurspīdīgu no iekšpuses, bet necaurredzamu no ārpuses.”

Ja pēc trieciena logā ir pazīmes, ka gājputns ir apdullis, tad to iesaka ielikt tumšā, gaisa caurlaidīgā kastē. “Tur nevajag mēģināt barot, dzirdīt vai kaut ko tādu. Vienkārši vajag ļaut pasēdēt mierā. Tālāko putna likteni garantēt mēs nevaram, jo viņam var būt smadzeņu traumas, bet ir vērts tomēr laist viņu brīvībā.”

Taču, ja putns ir miris, tad vēlams ziņot par to Latvijas ornitoloģijas biedrībai. Tas palīdzēs konstatēt, vai nav kāda konkrēta vieta, kur sadursmes notiek masveidā. 


Foto: Freepik