Ar spītu ceļā uz Dziesmu svētkiem

Pēc iepriekšējiem Dziesmu un deju svētkiem Mērsraga novadā, kas šobrīd pievienojies Talsiem, izveidojās divi deju kolektīvi un koris – spītīgi un patriotiski cerot nokļūt nākamajos svētkos. Deju kolektīvi neizturēja pandēmijas ierobežojumus, bet koris gan piepildījis savu sapni, pēc vairāku gadu pārtraukuma beidzot dosies uz Dziesmu un deju svētkiem.

Pirms diviem gadiem Mērsrags bija viens no diviem Latvijas novadiem, kas Dziesmu un deju svētkos nebija pārstāvēts. Mērsradznieces Aija un Laura turp devās kā cita kora dalībnieces, taču patriotiski līdzi ņēma arī Mērsraga zīmi. Aijai tie bija jau otrie svētki bez sava ciema dalības, pēc svētkiem viņa nolēmusi – Mērsragā koris būs. “Atbraucot mājās no dziesmu svētkiem, es uz lapiņas sāku rakstīt vārdus – ko es redzu Mērsragā, kas ir tie cilvēki, kas varētu būt korī. Es pat nebiju individuāli nevienu uzrunājusi no tiem, kas man bija uz lapiņas rakstīti, varbūt kādus dažus, bet cilvēki tiešām atnāca. Tā mēs izveidojāmies pēc dziesmu svētkiem, kas mums jau likās tā ļoti jauki, ka tas notiek nevis svētku ietekmē, bet pēc,” saka kora “Pa vējam” vadītāja, diriģente Aija Kaļiņičenko. 

Korī sākotnēji dziedājuši arī kungi, šobrīd tas kļuvis par sieviešu kori. Pandēmijas ierobežojumi savas korekcijas ieviesa Mērsraga deju kolektīvos – divi distancēšanos neizturēja un izjuka, toties pavisam jaunais koris turējās godam. Kaļiņičenko: “Mēs arī nācām pa vienam, cilvēki nāca, dziedāja, no ģimenēm nāca vismaz divi vai trīs, tad vismaz varēja reizē. Tad ierakstījām vairākas dziesmas – Ziemassvētkos, valsts svētkos, kur arī cilvēkiem pirmo reizi bija jādzied mikrofonā, jo tas arī bija individuāli.”

Palīdzējis arī līdzcilvēku un citu kolektīvu atbalsts, koris sācis aktīvāk uzstāties un koncertēt, arī atbalstītāji mudinājuši gatavoties Dziesmu svētkiem. Kolektīvs gan vēl ir pavisam jauns un darba vēl esot daudz – kļūstot par sieviešu kori, viss repertuārs mainās, dziesmas nākas mācīties no jauna. 

Katram kora dalībniekam kā katram latvietim Dziesmu svētki ir kas mazliet cits, tomēr visas koristes vieno vēlme – dziedāt kopā. “Es esmu bijusi vienreiz Dziesmu svētkos. Manuprāt, tā ir atbildība, tā ir kopības sajūta, kad satuvinies ar to kori. Superīgs piedzīvojums,” saka kora “Pa vējam” dalībniece Laura.

Mērsraga kori “Pa vējam” noteikti raksturo tā dalībnieču entuziasms un vadītājas darba spars – tas arī palīdzējis kolektīvam pārvarēt dažādas grūtības. Arī citu kolektīvu koristi par kori izsakās ļoti pozitīvi – korim esot īstā “dzirkstele”, liela vēlme dziedāt un spēks balsīs.