Ar “māmiņalgu” vairs nespēj segt ikdienas izdevumus

Pašlaik jaunie vecāki pēc bērniņa piedzimšanas saņem pabalstu, kura apmēru nosaka pēc iepriekš veiktajām sociālajām iemaksām. Pašreizējos apstākļos, kad strauji aug inflācija un priekšā dārga apkures sezona, jaunie vecāki ir satraukti, ka pabalstu apmēri vairs nespēj segt ikdienas izdevumus. Arī vecāku pabalstu nepieciešams indeksēt - par šādu iniciatīvu šobrīd tiek vāki paraksti portālā “manabalss.lv”. 

Iniciatīvu indeksēt vecāku pabalstus rosinājusi jaunā māmiņa no Rēzeknes, kura šobrīd audzina deviņus mēnešus vecu meitu. Signija Mežīte ReTV stāsta, ja vēl bērnu kopšanas atvaļinājuma sākumā bija apmierināta ar tā dēvēto “mamiņu algu”, tad pašlaik, plānojot ģimenes budžetu, situācija ir krasi mainījusies. “Šobrīd ir tāda ekonomiskā situācija valstī. Krasās izmaiņas, ka izdevumu sadaļa mājsaimniecībām aug ārkārtīgi strauji, kaut gan atvaļinājums ir tikai pusē, man un citām māmiņām, ar kurām esmu runājusi, ir jau radusies situācija, ka ir jāsāk domāt par atgriešanos darbā.”

Jaunā māmiņa ir pārsteigta, ka tikai vienas dienas laikā šo iniciatīvu atbalstīja jau vairāk nekā 5000 iedzīvotāju. Viņasprāt, tas tikai apliecina to, cik šis jautājums ģimenēs ir aktuāls. Šo iniciatīvu jau parakstījusi arī divu bērnu māmiņa Iveta no Valmieras novada. Galvenokārt jau straujās inflācijas dēļ. “Šie aprēķinātie pabalsti vairs neatbilst reālajai situācijai, lai varētu visus šos izdevumus segt. Ir pieaugušas ne tikai tiešās izmaksas - pamperi, knupīši -, bet arī netiešās izmaksas. Kā mēs visi zinām, elektrība un gaidāmā apkures sezona,” saka divu bērnu mamma Iveta Lange. 

ReTV Ziņu uzrunātās māmiņas uzskata, ka šāda ģimenes pabalstu indeksācija aktuāla ir tieši tad, kad strauji maiņas ekonomiskā situācija. Sevišķi aktuāli tas ir vientuļajiem vecākiem, kuri dodas bērnu kopšanas atvaļinājumā un pabalsta apmēru tiešā nozīmē “apēd” inflācija. Vecāki uzskata, ka šādos apstākļos pabalstu indeksāciju vajadzētu veikt vismaz reizi pusgadā. 

Atbildība par pabalstiem gulst uz Labklājības ministrijas pleciem. Tur ReTV norāda - šobrīd ierēdņi šādai aktivitātei uzmanību nepievērš, jo viņi pilda likumā noteikto. Ja iniciatīvas iesniegšanai Saeimā izdosies savākt nepieciešamo parakstu skaitu un tas rezultēsies ar izmaiņām likumā, kas būs atkarīgs no politiķu lēmumiem, tad būs jāmeklē finansējums papildu līdzekļi valsts budžetā.  

Foto: Freepik