Ar ko saskaras mediķi, kuri aprūpē Covid-19 pacientus?

Visvairāk Covid-19 pacientu ārstējas Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā (RAKUS). To skaits ar katru dienu pieaug, bet medicīnas personāls ir tik, cik ir.

Nodaļā, kurā ārstējās Covid-19 pacienti, bez rūpīgi uzvilkta aizsargtērpa doties nedrīkst. Tur iekšā strādājošajiem mediķiem un aprūpes personālam visu ķermeni nosedzošais un karsējošais aizsargtērps, sejas maska un brilles ir ikdiena.

Lada Šleiere, Toksikoloģijas un sepses klīnikas atbildīgā māsa, stāsta, ka normāli esot strādāt kombinezonā līdz trim stundām. Tur papildus ir ne tikai emocionālā, bet arī fiziskā slodze. Tiek piebilsts: “Ir jāpilda savs darbs par punktiem, pa kustībai, nedrīkst būt lieka šaudīšanās, liekas kustības, smagi fiziski, psiholoģiski.”

Toksikoloģijas un sepses klīnikā intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļā ievietoti smagākie Covid-19 pacienti. Lada Šleiere stāsta, ka personālam šobrīd jāveic ne tikai aprūpes darbs, bet arī pacientiem jāsniedz emocionāls atbalsts. “Mēs esam tas cilvēks, posmiņš, kas savieno viņus ar dzīvi, kas bija pirms.”

RAKUS aprūpes direktore Inese Budzila skaidro, ka katra diena ir kā izaicinājums. Var domāt plānu uz priekšu, taču esošā situācija bieži to var sagraut.

Personāls nemitīgi maina nodaļas, lai aprūpētu pacientus. Viņiem palīdz arī medicīnas studenti. Jāsaka, tiklīdz kāds saslimst, pārējiem nākas strādāt papildus stundas. Šobrīd viena māsa vispārējā aprūpes nodaļā rūpējas par 5 līdz 10 Covid-19 pacientiem.

Māsas aicina Covid-19 noliedzējus aizdomāties par saviem vecākiem un vecvecākiem. Ir jāpiezvana saviem tuviniekiem, kā arī jāapjautājas, kā šobrīd jūtas. Lada Šleiere uzsver: “Ja jums ir veikalā grūti uzlikt masku, padomājiet par tiem, kas guļ pie mākslīgās plaušas; padomājiet par personālu, kas ir uz pārslodzes robežas.”

Tuvojas svētki, bet RAKUS tos gaida ar bažām. Covid-19 pacientu skaits turpina pieaugt, bet aprūpes personāla vairāk nekļūst. Ziemassvētki stacionāros aizritēs klusi, medicīnas personālam smagi strādājot un cīnoties par katra pacienta dzīvību.