Apmeklētājus atpakaļ sagaidīs ar seniem radio uztvērējiem

Ne vienu vien jaunākajā Talsu novada muzeja izstādē pārņems nostalģija, ieraugot radioaparātus, kas atmiņās aizved atpakaļ jaunībā vai pat bērnībā. Bet pats, pats senākais izstādē izliktais aparāts ir pasta telegrāfa departamenta galvenās darbnīcas radio uztvērējs.

Izstādē var izsekot līdzi radiouztvērēju un mūzikas atskaņotāju tehnoloģiskai attīstībai un dizainam. Tie bija paredzēti dažādiem iedzīvotāju slāņiem, sākot no ekskluzīviem un ļoti dārgiem aparātiem, līdz lauku iedzīvotājiem paredzētiem. Ar gadiem tie palika arvien smagāki, piemēram, piecdesmito gadu beigās VEF ražotais radio „Latvija” svēra 25 kilogramus. Bet tad mūzikas baudītājiem apnika stacionārie, lielie lampu uztvērēji – viņi gribēja ērtus un viegli pārnēsājamus.

Jaunākie izstādē redzamie eksemplāri ražoti Kandavā. Izstāde noslēdzas ar padomju gadu ražojumiem. Talsu novada muzeja krājuma glabātājs Alfrēds Moseičuks: “Deviņdesmito gadu vidū, jau sākumā, ienāca Ķīnā ražotie radio uztvērēji un aparāti. Viņi jau ar FM uztveršanu.”

Ja izstāde tiktu veidota tikai ar Talsu novada muzeja krājumos esošajiem aparātiem, tā būtu ļoti nabadzīga. Tāpēc palīgā nāca gan Latvijas Lauksaimniecības muzejs, gan aicinājumam atsaucās arī iedzīvotāji. Rezultātā pat nācās atlasīt, kuriem būs lemts izstādē tikt.

Alfrēds Moseičuks: “Iedeva pat plates vecās, skaņuplates vecās. Gan vinila, gan pirms tam vinila platēm bija cits materiāls - šellaks -, kas strādāja uz 78 minūtē apgriezieniem.”

Šī būs vismaz gadu ilga izstāde, lai tad, kad muzeja durvis atkal būs atvērtas, to varētu apskatīt pēc iespējas vairāk interesentu. Telpa, kurā izstāde izvietota, pārvērtusies līdz nepazīšanai un pielijusi ar gaismu.

Uldis Jaunzems-Pētersons, Talsu novada muzeja direktors, saka: “Pirms tam tā telpa bija tāda, maigi izsakoties, krēslas zona, kurā bija ļoti labs saturs, tikai grūti to bija parādīt, ņemot vērā, ka tieši pietrūkst šī apgaismojuma. Gaisma ir viens no noteicošajiem faktoriem vispār muzejā. Tas ir ne tikai par to, lai viss būtu labi redzams, bet arī lai apmeklētājs justos komfortabli.

Šobrīd sācies darbs pie nākamās izstādes, būs veltīta revolucionāram Jānim Žāklim, kas pasaulē slavu iemantoja kā Pēteris Krāsotājs. Tā būs pirmā Talsu novada muzeja izstāde, kurai kurators būs pats muzeja direktors, bet līdzautors - grāmatas „Kalendārs” autors Andris Kalnozols. Šī būs arī pirmā izstāde bijušā Klaunu muzeja telpās, un, ja visi apstākļi būs labvēlīgi, tā apmeklētājiem būs pieejama augustā.