Apkures izmaksas Jūrmalā pieaugs par 143%

Jaunajā apkures sezonā siltumenerģijas ražošanas tarifs Jūrmalā palielināsies par 143 procentiem. Lai gan daļu sadārdzinājuma kompensēs valsts, vairumam iedzīvotāju rēķinu apmaksa šoziem būšot liels izaicinājums, jo ieekonomēt praktiski varot tikai uz pārtiku.

Jūrmalā ir 14 katlu mājās. Apmēram pusei kā kurināmais tiek izmantota šķelda, tomēr tas ir nepietiekami, lai glābtu jūrmalniekus no strauji augoša apkures tarifa.

Spēkā esošais siltumenerģijas tarifs līdz šim vien nedaudz pārsniedzis 90 eiro par megavatstundu, bet jau no pirmā oktobra tas palielināsies par 143% un pārsniegs 225 eiro par megavatstundu. 

Uzņēmuma “Jūrmalas siltums” valdes priekšsēdētājs ReTV skaidro, ka, neraugoties uz to, ka abās lielākajās Jūrmalas katlumājās kā kurināmais tiek izmantota šķelda, apkures tarifa lēciens bijis neizbēgāms. “Ja mēs salīdzinām ar šī gada sākumu un pagājušā gada beigām, es teiktu, ka cena ir kāpusi četras līdz piecas reizes. Šķeldas cena ir augusi pamazām gada garumā, tad gāzes cena ir pieaugusi šīs piecas reizes viena mēneša laikā attiecīgi tāpēc, ka mums vienkārši ir beidzies līgums,” saka Valdis Vītoliņš, SIA “Jūrmalas siltums” valdes priekšsēdētājs.

No šā gada pirmā oktobra līdz 30. aprīlim apkures izdevumus palīdzēs segt arī valsts. Jūrmalniekiem tas nozīmē, ka mājsaimniecībai būs jāmaksā 153 eiro par MWh. Uzrunātie Kauguru iedzīvotāji teic, ka arī tas būšot liels izaicinājums, vienīgā iespēja šoziem rēķinus apmaksāt būšot krietni savelkot jostas.

Starp uzrunātajiem arī kāda Lielbritānijā dzīvojoša jūrmalniece, kura atzīst, ka Latvijā dzīvojošajiem straujais cenu kāpums esot nepanesams slogs, bet situācija līdzīga arī viņas mītnes zemē. “Tur arī tarifi ir ievērojami cēlušies. Gan gāzes, gan elektroenerģijas. Cilvēki ir neapmierināti, jo, ja, piemēram, agrāk ģimene varēja katru nedēļu aiziet pastaigā uz zooloģisko dārzu, tad tagad to nevar atļauties.” 

Jūrmalas pilsētas labklājības pārvaldes vadītāja ReTV teic, ka pieprasījumam pēc mājokļa pabalsta esot tendence palielināties jau kopš 2020. gada. “Ja mēs šobrīd uz 1.09 salīdzinām ar iepriekšējo gadu, tad redzam, ka palielinājums ir 91% pret pagājušā gadā izlietotajiem līdzekļiem. Kāpums ir ievērojams, bet mēs to paredzējām, budžetā mums līdzekļi ir ieplānoti,” saka Laima Grobiņa, Jūrmalas valstpilsētas Labklājības pārvaldes vadītāja.

Grūtāk gan būšot nodrošināt raitu iedzīvotāju apkalpošanu, bet esot domāts par dokumentu plūsmas savlaicīgu sagatavošanu un sociālā pakalpojuma centra darbinieku iesaisti darbā ar senioriem. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā izskatīšanā pašreiz ir vēl vienpadsmit siltumenerģijas tarifu projekti.


#SIF_NVZ2022 

Foto: Freepik