Anglijas profesionāls regbija spēlētājs latviskās saiknes dēļ vēlas pārstāvēt Latvijas izlasi

Bēgot no Padomju Savienības okupācijas Otrajā pasaules karā, uz Angliju pārcēlās to laiku uzņēmējs Jānis Evalds. Viņa mazdēls Nails šobrīd ir profesionāls Lielbritānijas regbijists. Izrādās, viņš vēlētos kādreiz vēlētos pārstāvēt Latvijas izlasi.

Regbijs Lielbritānijā ir viens no pieciem populārākajiem sporta veidiem. Pēc 2018. gada datiem, kopējais spēlētāju skaits - vīrieši, sievietes un bērni - bijis vairāk nekā Latvijā iedzīvotāju jeb divi miljoni 113 tūkstoši atlētu. Ne velti Lielbritānijā regbija līmenis ir viens no augstākajiem pasaulē. Savu otro sezonu Kastlefordas “Tigers” rindās aizvadīs 28 gadus vecais Nails Evalds, kura saknes ir meklējamas Latvijā. “Mans vectēvs Jānis bija dzimis Kuldīgā, mazā pilsētā Kurzemes novadā. Kad Latviju okupēja vācieši, daudzi iedzīvotāji bēga no valsts. Mans vectēvs, vēl salīdzinoši jauns būdams, aizbēga uz Lielbritāniju. Mana vecmamma ir dzimusi Halifaksā, Jorkšīras apgabalā, un tur viņi iepazinās,” stāsta Nails Evalds, regbija spēlētājs.

Naila vectēvs Jānis Halifaksā pēc Otrā pasaules kara atvēra britu tradicionālās virtuves veikalu, pēcāk iepazinās ar sievu un līdz mūža beigām nodzīvoja Lielbritānijā. “Kad viņš ieradās Anglijā, viņš mainīja vārdu uz Džons. Viņam bija trīs brāļi, kad viņš pameta Latviju. Viņi nekad vairs nesatikās, jo Padomju Savienība okupēja Latviju. Brāļus aizsūtīja uz Sibīriju, vairs nebija iespējas satikties.”

Nails spēlē superlīgā, kas ir augstākais regbija līmenis Lielbritānijā. Sporta veida apskatnieks Gerijs Kārters atzīst, ka Evalds ir viens no labākajiem aizsardzības balsta spēlētājiem visā līgā. “Nails spēlē vienā no atlētiskākajām pozīcijām laukumā, viņš ir pēdējās līnijas spēlētājs aizsardzībā. Viņam ir jābūt ātram, mobilam un veiklam laukumā. Nails ir labs aizsardzībā un var pieslēgties uzbrukumam. Viņš ir pozitīvs cilvēks. Katru reizi, kad viņš piemin Latviju, var just lielu godu,” atzīst Gerijs Kārters, medija “The Sun” žurnālists.

 2017. gadā Latvijā bija reģistrēti mazliet vairāk nekā divi tūkstoši regbijistu. Ja runā par Latvijas izlases spēles līmeni, tad tai līdz britu līmenim ir ejams gandrīz neiespējami garš ceļš. Tikmēr interesants ir fakts, ka bieži interesi par spēlēšanu valstsvienības sastāvā izrāda atlēti, kuriem ir saikne ar Latviju. “Es aizeju un nolieku, lūk, kur 12 puiši komandā, nolieku vienpadsmit LAT pases, 12. rādu, ka Austrālijas pase, bet dzimšanas pasē rakstīts, ka vectēvs ir latvietis, līdz ar to - pierādās saistība,” pauž Aivars Pilenieks, Latvijas Regbija federācijas prezidents.

“Šobrīd man karjerā ir augsti standarti, spēlēju Lielbritānijas izlasē, tāpēc pagaidām man nav plānu pārstāvēt Latviju. Taču karjeras noslēgumā es labprāt izmēģinātu savus spēku Latvijas izlasē. Domāju, ka mans vectēvs būtu priecīgs, jo viņš bija ļoti aizrautīgs par Latviju,” uzsver Nails Evalds.

Pašreiz Evalda mērķi ir augstākie - cīnīties par vietu Lielbritānijas izlasē, kur dažas spēles viņš jau ir aizvadījis. Nails atbilst visiem kritērijiem, lai karjeras otrajā pusē varētu pārstāvēt Latvijas izlasi, norāda regbija federācijā. 


Foto: Freepik