Andrejs Ērglis: Sportam nav vecuma ierobežojuma

Andrejs Ērglis. Ārsts, Latvijas Zinātņu akadēmijas viceprezidents, Latvijas Universitātes profesors, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs. Invazīvais kardiologs, modernās kardioloģijas ieviesējs Latvijā.

Andrejs ir ne tikai spožs savas jomas profesionālis, bet arī atraktīvs un dzīvespriecīgs cilvēks ar labu humora izjūtu. Cieši pārliecināts, ka nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm un neatstājot novārtā savu veselību, cilvēki varētu paši sevi pasargāt no daudzām saslimšanām. 

Viņš uzskata, ka jebkuram cilvēkam ir jābūt darbam, kas iedvesmo nevis moka, ir jābūt hobijam, ir jābūt savai sporta aktivitātei un jālasa grāmatas.

Smēķēšana ir pilnībā jāizskauž un jāēd daudz mazāk nekā esam ieraduši.

"Ķeizara nāve aiziet miegā ir dieva dāvana. Bet ne visiem tā tiek. Lai nepaliktu saviem tuvajiem uz kakla, ir jābūt atbildīgam par savu veselību, " saka profesors.

Raidījuma “Personības kods” 9.epizodē liela daļa sarunas tieši par to. Kā uzturēt sevi labā formā ne tikai fiziski, bet arī mentāli. Abas šīs lietas ir ļoti cieši saistītas, sarunā vairākkārt uzsver profesors.Veselā miesā mājo vesels gars – šajā sen zināmajā teicienā ir liela patiesība. Kas nav nekas jauns, taču būtu labi, ja cilvēki par to biežāk aizdomātos. 

Ļoti svarīgs ir arī jautājums, kā mēs spējam saglabāt savu dzīves kvalitāti iespējami ilgi, te lielisks piemērs ir komponists Raimonds Pauls, kurš cienījamā vecumā joprojām aktīvi strādā radošu darbu.

“ Ja cilvēks attaisno savu mazkustību, neiesaistīšanos fizisku aktivitāšu veikšana ar aizņemtību, ar laika trūkumu, tā ir sevis mānīšana”, uzskata Andrejs. “ Vēlme dzīvot pilnvērtīgu dzīvi jau nenāk pati no sevis – tā ir jākultivē, tā ir jāattīsta. Un jāattīsta jau no bērnības. Ja ir divas lietas – interese un disciplīna, tad viss notiek. Protams, to ir viegli pateikt un grūti izdarīt, bet, ja jums sportiskas aktivitātes kļūst par tādu pat ieradumu, kā zobu tīrīšana, mazgāšanās un visas citas lietas, jūs tām vienmēr laiku atradīsiet.”

Vaicāts, kas tad mums būtu jādara, lai dzīvotu pavisam pareizi, profesors smejas un saka: viņa mamma vienmēr esot teikusi, ka no pārāk pareiziem cilvēkiem jāuzmanās. Tomēr pašdiciplīna ir svarīga.

“ Lasiet, baudiet mākslu, dziediet un dejojiet, dariet jebko, kas jums patīk un sagādā prieku – tas ir jādara, lai jūsu mentālā veselība būtu labā formā. Runājot par fizisko – ļoti svarīgas ir regulāras fiziskās aktivitātes. Un otrs – mazāk jāēd. Ja jūs vairāk kustēsieties un mazāk ēdīsiet, jūs arī gulēsiet labāk. Miegs veselībai ir ļoti svarīgs. “


Raidījuma atkārtojums šovakar plkst.20.00 


Ja nokavēji iepriekšējās epizodes, skaties tās sev ērtā laikā Raidījumu arhīvā.


Foto: Kaspars Teilāns