Ances pagastā NBS inženieri spridzinot demontē ēku

Šodien Venstpils novada Irbenē ne viens vien noteikti dzirdēja sprādziena troksni. Tur Nacionālo bruņoto spēku (NBS) inženieri ar kontrolētās spridzināšanas metodi veica Ventspils Augstskolas īpašumā esošās ēkas demontāžu. Ēka bija avārijas stāvoklī un apdraudēja iedzīvotājus, tāpēc augstskola lūdza palīdzību bruņotajiem spēkiem, kuru speciālistiem vienlaikus tā bija arī iespēja trenēt spridzināšanas spējas praksē. Ances pagasta pārvalde, kuras īpašumā nonākusi lielākā daļā padomju mantojuma, skaidro, ka šis nebūs vienīgais spradziens, ko plāno Irbenē. 

Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes kaujas inženieri šodien dalījās pieredzē, kā droši un pārliecinoši demontēt ēku, kas atrodas tuvu tūristu apmeklētām vietām.

“Sagatavošanās iepriekš bija aptuveni pāris dienas, pati sprāgstvielas izlikšana, magistrāles savienošana un spridzināsanas darbs, šī eksplozija ir mazak kā dienas laikā,” saka Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes virsnieks  Kaspars Krūze. “Mēs šeit bijām iepriekš, izlūkojām, veicām mērījumus. Devāmies atpakaļ uz savu bāzes vietu, veicām aprēķinus, iesniedzām verdiktu apvienotajam štābam, saņēmām atļauju. Un pārējais ir vienkārši fizisks darbs. Ieurbt. Ielikt. Savienot.”

Ēka ir Ventspils Augstskolas īpašums, tā bijusi jānojauc, jo ir viena no retajām publiskajām ēkām pamestajā armijas pilsētiņā. Tā kā demontēt  ēkas  ar spridzināšanas metodi ir vislētāk, tad uzdevums uzticets bruņotajiem spēkiem, kam lieti noder pieredze šādu uzdevumu veikšanai. 

Ne tikai Ventspils Augstskola ir vērsusies pie NBS ar lūgumu sniegt atbalstu avārijas stāvoklī esošo ēku  nojaukšanā, arī  Ventspils novada pašvaldība plāno sakārtot teritoriju ar armijas palīdzību.

Neapdzīvotajā teritorijā reiz atradās kultūras nams, vairāki bērnudārzi un dzīvojamās mājas. Pašvaldība, kas deviņdesmito gadu sākumā pārņēma šos īpašumus, redz dažādus scenārijus, kā sakārtot vairākus hektārus aizņemošos gruvešus. Ances pagasta pārvaldes vadītāja Aira Kaijaka: “Trīs varianti. Viens – nodot Aizsardzības ministrijai, jo šīs teritorijas ļoti bieži izmanto militārajam mācībām vasarā, rudens periodā. Otrs – attīstīt kā vēstures objektu apskatīšanai. Kaut gan daudz te nav ko apskatīt. Un trešais – sakārtot teritoriju. Varbūt var nākt iekšā kaut kas cits.”

Veicot spridzināšanas operāciju šodien, NBS inženieri pieredzē dalījās arī ar sabiedroto spēkiem, kam mācības pārsvarā jārealizē slēgtos poligonos tālu no apdzīvotām vietām. Krūze: “Reizi gadā spridzināt ēku ir labi. Tāpēc, ka tas ir diezgan reti. Ja skatāmies uz citām armijām, ne vienmēr sapierim ir iespēja spridzināt ēkas. Parasti tas aprobežojas ar dažādu materiālu spridzināšanu. Jo ne visur ir pamestas un nevajadzīgas ēkas. Vienu reizi gadā aptuveni sanāk, citu gadu nesanāk. Ņemot vērā, cik viegli izdodas saskaņot šīs lietas. Jo mūsu izpildījums ir atstrādats, zinām, ko darīt, kā darīt. Galvenais ir saskaņošana ar pasvaldībām, tad ir tikai pavēle no mūsu komandiera.”


#SIF_MAF2023