Alsungā radīts jauns produkts – sausais saldējums

“Kad sāc darīt, tad arī atnāk dažādas idejas,” saka jaunā uzņēmēja Karīna Bumbule, kura no Rīgas pārcēlusies uz Alsungas pagastu un tur sākusi ražot Latvijai inovatīvu produktu – pēc pašas receptes pagatavotu sauso saldējumu. Viņa neslēpj, ka sākt uzņēmējdarbību nav viegli, bet palīdzējušas gan dažādas atbalsta programmas, gan ģimene.

Saldējuma masa jau sagatavota, uz plātnes izspiesta nelielos gabaliņos, uz kuriem tiek sakārtoti dažādi sagriezti augļi vai ogas, kas jau ir liofilizēti jeb žāvēti aukstumā. Kad tas pabeigts, priekšā vēl kādas 15 stundas īpašā iekārtā, lai masa nezaudētu savu formu, garšu un bez konservantiem varētu uzglabāties ilgāku laiku.

Karīna Bumbule ir pārtikas tehnoloģe, strādājusi Rīgā, bet doma bijusi – likt lietā savas zināšanas pašai savā uzņēmumā. Pirmā ideja bijusi par augļu un ogu kokteiļu maisījumu. Kad nogaršots kāds tradicionāli ražots saldējums, kurš ielikts liofilizēšanas iekārtā, pēc kuras to dēvē arī par kosmonautu saldējumu, Karīnai patikusi produkta konsistence, bet ne krasi izmainītā forma. Tā izlemts radīt ko inovatīvu - saldējumu pēc savas receptes tādu, kas formu nemainītu. “Man tā ražošanas puse ir ļoti spēcīga, bet daudz vēl jāmācās mārketingā un pārdošanā. Saražot jau varam daudz, bet jāmāk pārdot,” saka Karīna Bumbule, mājražotāja, SIA “Diezgan svaigi” īpašniece.

Lai piesaistītu līdzekļus un izglītotos, Karīna izmantojusi dažāds iespējas. Piemēram, Kuldīgas biznesa inkubatora pirmsinkubāciju. Tā ir vieta, kur bieži vien satiekas inovatīvas idejas. Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Kuldīgas biznesa inkubatora vadītāja Līga Raituma: “Tādi, kas aiziet no pirmsinkubācijas tālāk uz inkubāciju, no katras grupas 10 %, viņi atnāk pilnīgi nezinoši, pēc tiem sešiem mēnešiem ir dziļas pārdomas.”

Programma “Laukiem būt” darbojas jau 10 gadus, ik gadu tajā piedalās ap 200-300 jauniešu, kas vēlas uzņēmējdarbību attīstīt laukos. Pēc apmācībām kāda ceturtā daļa ar savu projektu piedalās arī konkursā. Karīna šogad ieguvusi piekto vietu. Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrā (LLKC) atzīst, ka ik pa laikam tiek īstenotas arī Latvijai inovatīvas idejas. “Viena no tādām, kas man nāk prātā pirms kādiem pieciem gadiem par piena aitu audzēšanu un šī piena pārstrāde. Kas šobrīd aktuāls, bezatlikumu tehnoloģijas izmantošana ražošanā, pirms vairākiem gadiem bija jaunā uzņēmēja, kura izmantojot visu no augļiem un ogām, miziņas, visu sažāvēt kopā radīt našķus, kur nav vajadzīgs cukurs,” pauž Elīna Ozola, LLKC Lauku attīstības nodaļas vadītāja.

Karīna Bumbule: “Es uzskatu, ka jaunā uzņēmēdarbības sākumā vajag piedalīties maksimāli daudz, konkursos, finālos, nevajag baidīties, tādā veidā tevi dzen – jāsasniedz, jāatskaitās. Vismaz man tas palīdz.”

Alsungas pagasta “Dzilnu” mājas Karīnas ģimene saņēmusi kā dāvinājumu, te dzīvo jau otro gadu. Viņa atzīst, ka lieli palīgi motivēšanā ir arī vīrs Kristaps un dēls Gustavs.


#SIF_NVZ2022