Alkoholiķiem pandēmijas laiks rada apgrūtinājumus mazināt atkarību

Daļa cilvēku risina arī citas problēmas, kamēr uzmanības centrā ir cīņa ar pandēmiju. Viena no tām ir alkoholisms - motivācijā šo atkarību uzvarēt un ierobežot. Ļoti būtiskas šiem cilvēkiem ir anonīmās sapulces.

Edijs Klaišis, alkoholiķis un “OPEN” radošā centra vadītājs pauž: “Man nebūs tā formula pateikt, kā to pareizi izdarīt, katram tas ir kaut kas savs.” Viņa paziņu lokā ir daudzi, kuriem ir problēmas ar alkoholu un kuriem ļoti palīdz anonīmie alkoholiķi.  

Tas, kas situāciju padara grūtāku – sapulces norisinās attālināti. Anonīmo Alkoholiķu sadraudzības dalībnieks Kārlis (vārds mainīts) stāsta, ka klātiene ir ļoti nozīmīgs faktors. Attālināti neesot tādu sajūtu. Arī Roberts, kuram vārds mainīts, uzskata, ka vieglāk ir tiem, kuri jau ilgāku laiku bijuši klātienes sapulcēs – cilvēkam no malas atnākot, neesot tās “sajūtas”.

Pandēmijas laikā jauni domubiedri ir nākuši klāt – ReTV Ziņām norāda vairāki sapulču dalībnieki. Roberts pauž: “Protams, tas pieplūdums nav baigais masveida, bet ir, kas nāk. Tas nav tā – tīri tā aiz neko darīt.”

Daži pat nemaz nezinot, ka arī ierobežojumu laikā kopā sanākšanas iespējas, lai arī tiešsaistē, bet ir.

“Grūtāk ir tiem, kas nelieto datoru, kam nav viedtālruņa. Bet ir arī plusi šai visai lietai, tiem biedriem, kas ir ilgāku laiku – fantastiska iespēja apmeklēt sapulces, kas ir ārpus Latvijas robežām,” stāsta Roberts.

Latvijas Anonīmo Alkoholiķu sadraudzības sapulcēm tiešsaistē pieslēdzas arī latvieši ārzemēs. Vidēji dienas laikā kopā noris ap 15 sapulcēm, un tās notiek katru dienu. Tikmēr Kārlis norāda, ka lielai daļai sabiedrības ir visai grūti saprast, kā tas ir – atzīt problēmu un to mēģināt risināt.

“Esmu runājis ar cilvēkiem, kas nav alkoholiķi – kas vienu dienu dzer, otru dienu viņi nedzer, un viņi nevar saprast, kā tas ir, ka otru dienu vēl drausmīgāk gribas dzert,” uzsver Kārlis.

Uzticēšanās, atklātība un pieredzes apmaiņa šiem cilvēkiem, kuri mēģina ierobežot nekontrolētu un traucējošu alkohola lietošanu, ir ļoti būtiska un palīdz mazināt tieksmi.

“OPEN” radošā centra vadītājs Edijs Klaišis pauž: “Neteiksim, ka manā gadījumā šī iešana uz anonīmajiem alkoholiķiem bija lieta, kas man palīdzēja, bet es vēlreiz saku – katram tas ir savs. Es zinu daudzus cilvēkus, kas apmeklēja šos anonīmos alkoholiķus tad, kad tas bija iespējams.”

Jāpiebilst – biedrības mājas lapā ir publiski pieejams tiešsaistes sapulču grafiks, kā arī sapulču saraksts ar adresēm un kontaktpersonu tālruņiem. 


Foto: Pixabay.com