Alkohola tirdzniecības laika izmaiņas varētu likt veikaliem saīsināt darba laiku

Latvijā vidējais alkohola patēriņš ir augsts un joprojām pārsniedz vidējo Eiropas rādītāju, tāpēc Veselības ministrija rosina saīsināt grādīgo dzērienu pārdošanas laiku. Kā lēš mazo veikaliņu īpašnieki - tas nozīmē, ka arī darba laiks tiks pakārtots alkohola tirdzniecības laikam. Respektīvi - maizi maza ciemata veikalā pēc astoņiem vakarā nopirkt nebūs iespējams.

Desmit rītā ir tas laiks, no cikiem Veselības ministrija ierosina atsākt tirgot alkoholu. To drīkstēs darīt līdz astoņiem vakarā. Šobrīd grādīgos dzērienus nedrīkst tirgot no desmitiem vakarā līdz astoņiem rītā.

“Es saprotu, tautā negrib, lai nodzeras, kad alkohola patēriņš ir liels, atkal laikus mainīs – būs haoss, tauta protestēs,” stāsta Jercēnu vienīgā veikala pārdevēja Līga, kura neatbalsta šo ieceri, jo lielākie pārmetumi par alkoholu tirdzniecības laika izmaiņām būs jāuzklausa tieši viņai. “Tauta nāks virsū pārdevējiem - kas jūs nevarat, kādēļ nevarat -, no policijas būs reidi, varbūt tur iekasēs no mums, kā mēs tautai izskaidrosim, ka drīkstam tikai no desmitiem? Darba laiks, iespējams, būs jāsamazina.”

Līdzīgās domās ir arī Latvijas alkohola nozares asociācijā. “Lauku veikalos un mazajos, visticamāk, ja aizliegs pārdot alkoholu pēc astoņiem, tad veikals slēgtos ar tirdzniecības aizliegumu,” saka Dāvis Vītols, Latvijas alkohola nozares asociācijas izpilddirektors.

Tomēr Veselības ministrijas nostāja ir strikta - pārmaiņām ir jābūt. Latvijā puse nāves gadījumu ir izskaidrojami ar riska faktoriem, kas saistīti ar uzvedību, tostarp alkohola lietošanu, stāsta ministrijā. Augsts alkohola patēriņš ir ne tikai starp pieaugušajiem, bet arī pusaudžiem.

Ministrijā atzīmēja, ka, samazinot alkohola tirgošanas laiku, sarucis arī tās patēriņš. Pozitīvu rezultātu tas nesis Lietuvā. Stingrāku Covid-19 ierobežojumu laikā Latvijā palielinājies grādīgo dzērienu patēriņš, kas negatīvi ietekmē iedzīvotāju veselību un apdraud arī apkārtējo cilvēku veselību un drošību.

Alkohola nozares asociācijā uzskata, ka darba laika saīsināšana ir bezjēdzīga, tā neveicinās grādīgo dzērienu patēriņa samazinājumu, iedzīvotāji tikai meklēs veidus, kā iegādāties to laicīgi. “Mājās veidojas bāri, ka naktī nevar iegādāties alkoholu. Cilvēki, iespējams, vairāk patērē alkoholu aizliegumu dēļ, un papildu jāmin, ka veidosies nelegālā tirgus risks - taksisti piegādā alkoholu naktīs, arī točkām būtu papildu iespēja pārdot,” saka Dāvis Vītols, Latvijas alkohola nozares asociācijas izpilddirektors.

Līdz ar alkohola pārdošanas laika saīsināšanu, ministrijā rosina aizliegt alkoholisko dzērienu cenu un atlaižu reklāmas, kā arī neatļaut publiskot dažādus akciju piedāvājumus.  


Foto: Freepik