Aleksandra Grīna parks saņem atzinību konkursā “Latvijas Būvniecības gada balva 2020”

Noskaidroti konkursa “Latvijas Būvniecības gada balva 2020” laureāti. Konkursam desmit nominācijās tika iesniegti teju 140 pieteikumi, un sīvajā konkurencē atzinību nominācijā “Teritorijas labiekārtojums” izcīnīja arī Aleksandra Grīna parks Jēkabpils novada Kalna pagastā.

Pagājušajā gadā parkā tika izveidoti četri vides objekti, kas tapuši pēc Aleksandra Grīna literāro darbu motīviem: trīs strēlnieku silueti un trijstūris ar latvju zīmēm – veltīti darbam “Dvēseļu putenis”; apaļa arka, kas simbolizē romānu “Nameja gredzens”; skulptūra “Saderinātie”, kas atainota kā trīs dažādu krāsu liesmas, simbolizējot triloģijas trīs daļas “Pelēkais jātnieks”, “Sarkanais jātnieks” un “Melnais jātnieks”; lāča siluets ar lāča ķepas nospiedumu, kas veidots, iedvesmojoties no darba “Zemes atjaunotāji”. Radošās idejas autore ir arhitekte Ineta Buka.

“Tas, kas visvairāk iedvesmo, ir Aleksandrs Grīns. Izlasot viņa dzīvesstāstu un visu to, ko viņš savā mūžā paspēja, jāsaka, ka tas ir unikāls cilvēks. Ideja neradās gluži man vienai, mēs strādājām kopā – kolektīvā. Būvprojektu izstrādāja SIA “BRK Projekti”, un kolēģi man palīdzēja – Agnese Cāne un Dainis Štāls. Atšķirībā no cita veida skulptūrām, kad mākslinieks sagatavo, izgatavo, rezultāts ir vairāk mākslinieka, tad šis bija pēc mūsu – arhitektu rasējumiem,” saka Ineta Buka.

Savu ieguldījumu objektu tapšanā deva mākslinieks Raimonds Vindulis un Kārlis Žagata, savukārt būvnieks bija SIA “LV Roads”. Projektu pasūtīja un līdzfinansēja Jēkabpils novada pašvaldība, bet piesaistīts arī Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējums. Kopējais projekta budžets bija vairāk nekā 49 tūkstoši eiro.

Balvas saņemšana gan Inetai Bukai, gan “LV Roads” valdes priekšsēdētājam Ivaram Joelim bija nozīmīgs notikums, bet Ineta Buka teic, ka īpašs stāsts ir arī par konkursa žūrijas komisijas vizīti Aleksandra Grīna parkā.

Ineta Buka: “Grīna parkā viņi ieradās pusseptiņos vakarā. Tas bija februārī, kad sniegs bija piesnidzis. Paldies Dievam, ir ievilkta elektrība, un es palūdzu pagastam, lai ieslēdz apgaismojumu. Un tad mēs līdz ceļiem bridām, jo viss bija aizputināts, drusciņ ar tādu strēlnieku sajūtu, ar tādu Tīreļpurva sajūtu bridām līdz šiem strēlnieciņiem.”

Jāpiebilst, pašvaldībai ir plāns turpināt Aleksandra Grīna parka pilnveidošanu, bet Kalna pagasta pārvaldē uzsver, ka sīkāk par nākotnes iecerēm pagaidām pāragri runāt.