Aizvadīts XXII Starptautiskais masku tradīciju festivāls

Pie sejas aizsargmaskām pēdējā gada laikā ir pierasts, bet Saulkrastos šoreiz par Meteņiem un seno maskošanos atgādināja vairāku tuvākās apkaimes folkloras kopu vienas mājsaimniecības pārstāvju masku gājiens pilsētas ielās.

Violeta Folkloras kopas ''Berendejka'' pārstāve Violeta saka: “Mana maska ir meža gariņš, kas aizsargā visu dabu un seko sliktiem cilvēkiem. Ja atnāk kāds cilvēks ar sliktiem nodomiem, meža gariņš viņu savāc un pazūd.”

Masku pārvietošanās laiks un vietas izziņotas netika, bet folkloristi neskuma, ka viņu jandalēšanos vērot piestāja vien pa retam garāmgājējam.

Maskošanās tradīciju pirmsākumi meklējami jau 18. gadsimtā, bet ideja par Starptautisko Masku tradīciju festivālu pirms ceturtdaļgadsimta dzimusi Daugavpilī. Tagad festivāls katru gadu iepazīst citu novadu. Šoreiz gan lielākā festivāla sadaļa notika attālināti.

Latvijas Folkloras biedrības vadītājs Andris Kapusts: “Pirmā diena mums notika tīmeklī, kur maskas bija safilmējušas savas izrādes un ielikušas tur, un arī konference mums notika tīmeklī. Šeit uz vietas ir  kādas 12 grupas, tikai nu jāsaka - tās grupas ir nelielas, no vienas mājsaimniecības, no vienas folkloras kopas.”

Vēlme - nepārcelt festivālu uz nākamo vai aiznākamo gadu - folkloras biedrībai esot bijusi tāpēc, lai kaut nedaudziem cilvēkiem radītu mirkli prieka. Neesot arī atmesta cerība, ka nākamgad masku tradīciju festivāls varētu notikt kā ierasts līdz šim.