Aizvadīts augkopības studentu konkurss

Šobrīd lauksaimniecības programmās Latvijā mācās aptuveni tūkstoš jauniešu, starp tiem arī augkopības studenti. Lai pārbaudītu, cik zinoši ir topošie jomas profesionāļi, Madonas novadā aizvadīts nu jau trešais meistarības konkurss. “Augu atpazīšana, slimību atpazīšana, izsējas aprēķināšana, dažādu preperātu jaukšana,” ir tikai daļa no pārbaudījumiem, kuros savas zināšanas un prasmes rādīja topošie augkopības speciālisti no visas Latvijas.

 “Jaunieši ir zinoši, viņi nāk no zemnieku saimniecībām, daudziem jau no bērnības zināšanas ir ieliktas, augus pazīst, kukaiņus pazīst, ar prieku darbojas arī radoši,” saka Aija Vīgnere, Madonas Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra biroja vadītāja.

Kā atzīst uzrunātie, lauksaimniecības profesiju prestižs aug, nereti dzirdētais, ka laukos nopelnīt nevar, esot mīts. To apstiprina arī Zemkopības ministrijas dati par šajā nozarē strādājošo mēneša vidējā bruto darba samaksu, kas ik gadu palielinās. “Labs agronoms ir viens no labāk atalgotajiem speciālistiem. Tie laiki ir beigušies, kad traktorists ir iereibis, zemas klases speciālists. Ja jaunietis ir ar degsmi, viņam visas durvis ir vaļā,” skaidro Aija Vīgnere.

 “Mazkvalificēts strādnieks nesaņem, bet tas, kuram ir kvalifikācija, tam maksā. Zemnieku saimniecības attīstās, neviens saimnieks neļaus sēdēt dārgā traktorā ar minimālo algu, zinot, kāds var būt rezultāts. Ir kvalifikācija, ir atalgojums,” pauž Silvija Smeltere, Jēkabpils Agrobiznesa koledžas Barkavas struktūrvienības vadītāja.

Savukārt darbaspēka trūkums laukos bieži esot darba devēja vaina, piedāvājot tikai sezonas darbu, kas nepievilcīgs šķiet jebkuram darba ņēmējam. Taču augkopības studenti visbiežāk esot ar mērķi izveidot savu saimniecību. “Vai nu viņi būs paši sev saimnieki, vai skaidri zina, kur strādās. Tā nav laimes spēle - kur iet mācīties. Nu, varbūt lauksaimniecībā? Nav tā, bet skaidri zināms. Ir tie, kuriem ir saimniecības, reāli strādā, grib iesaistīties projektos. Lai saņemtu Eiropas maksājumus, ir vajadzīga izglītība,” pauž Silvija Smeltere.

Paši augkopības studenti gan atzīst, ka atalgojums nav noteicošais, jo šajā nozarē tas ir dzīvesveids, ne vien profesija.