Aizvadīta starptautiska laikmetīgās mūzikas un cirka darbnīca Rēzeknes jauniešiem

No 21. līdz 23. martam Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS, norisinājās trīs dienu ilga radošā darbnīca jauniešiem vecumā no 12 līdz 18 gadiem, kuras laikā dalībnieki apguva mūsdienu cirka un kustību mākslas pamattehnikas un radošas improvizācijas metodes laikmetīgajā mūzikā. Radošā darbnīca tapusi, pateicoties Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu atbalstam, ar kura palīdzību Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” īsteno starptautisku projektu “Mākslu laboratorija “CirqueMusique””.

Komponista Krista Auznieka vadībā un kopā ar cirka māksliniekiem un mūziķiem no Latvijas un Norvēģijas aptuveni 50 Rēzeknes reģiona jauniešu guva ieskatu dažādu mākslas formu apvienošanā un līdzdarbojās uz vienas skatuves kopā ar profesionāļiem. Darbnīcā piedalījās audzēkņi no Jāņa Ivanova Rēzeknes Mūzikas vidusskolas, Viļānu Mūzikas un mākslas skolas, Ludzas novada Bērnu un jauniešu centra kustību teātra pulciņa un citiem reģiona kolektīviem. Kā atzina dalībnieki, šādu pieredzi viņi piedzīvo pirmo reizi – gan mācīties un uzstāties kopā ar augsta līmeņa māksliniekiem, gan ļauties eksperimentiem, kur kļūdas tiek uztvertas kā impulss radošajam procesam. Arī dalībnieku vecāki un skolotāji, kuri radošajā procesā piedalījās kā vērotāji, bija pārsteigti par jauniešu spēju improvizēt, brīvi kustēties uz skatuves un uzdrošināties “izkāpt” no ierastajiem formātiem.

Rēzeknes radošā darbnīca ir pirmā darbnīca projekta “CirqueMusique” ietvaros, un šogad plānoti vēl trīs šādi notikumi – 12. līdz 14. aprīlī Cēsīs, koncertzālē “Cēsis”, septembrī – Liepājā, koncertzālē “Lielais dzintars”, un oktobrī – Ventspilī, koncertzālē “Latvija”. Katru no darbnīcām vadīs cits komponists, kurš kopā ar māksliniekiem smelsies iedvesmu projekta rezultātā iecerētas noslēguma izrādes jaundarbam. Izrāde taps 2024. gada sākumā un būs paredzēta jauniešu auditorijai, tajā apvienojot mūsdienu cirku un laikmetīgo mūziku.

Paralēli radošās darbnīcas norisei norisinājās arī divu dienu praktiskais seminārs par auditorijas piesaisti un attīstību. To vadīja Greta Klafa (Greta Clough), projekta “CirqueMusique” partnere no Islandes. Dalībnieki apguva dažādas pieejas auditorijas attīstībai un izstrādāja savai organizācijai pielāgotu aktivitāšu plānu. Arī pārējās radošajās darbnīcās, kas šogad paredzētas, tiks organizēts līdzīgs seminārs vietējiem kultūras iestāžu profesionāļiem un lēmumu pieņēmējiem.

Plašāka informācija par darbnīcas norisi un plānotajiem pasākumiem atrodama koncertzāles mājaslapā: https://lielaisdzintars.lv/lv/cirque-musique. Projekts “Mākslu laboratorija “CirqueMusique”” saņem dotācijas 249 972 EUR apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantu ietvaros.