Aizkrauklē ukraiņi mācās latviešu valodu

Jau kopš ierašanās Latvijā vairums kara bēgļu no Ukrainas izteikuši vēlmi apgūt latviešu valodu. Pagaidām šāda iespēja esot atkarīga no brīvprātīgajiem, un pieprasījums pārsniedzot piedāvājumu.

Aizkrauklē jau otro mēnesi bez atlīdzības ukraiņiem latviešu valodas nodarbības vada skolotāja Daila Bružuka. Tas ir viņas ziedojums karā cietušajai valstij. Strādājot ar audzēkņiem, skolotāja necenšas sekot ierastajai skolu programmai, jo galvenais uzdevums esot palīdzēt iejusties un sadzirdēt latviešu valodu. “Sākām ar “es esmu”, un tad jau var pateikt ļoti daudz. Apkārt var “apaudzēt”, gan savus radu rakstus pielikt, gan pateikt - kā es jūtos. Tad jau tālāk mācījāmies skaitļus, krāsas.”

Šoreiz ukraiņi apgūst prasmi pastāstīt par sevi. Šajā nodarbībā audzēkņu gan nav daudz. Daži neesot ieradušies, jo atraduši darbu. Motivācija apgūt latviešu valodu atnākušajiem ir dažāda. “Šeit vairums cilvēku zina krievu valodu, bet vispārējai attīstībai un lai varētu strādāt labāk apmaksātu darbu vai strādāt savā specialitātē, nolēmām kaut nedaudz pamācīties latviešu valodu,” stāsta Vika, kara bēgle no Černihivas.

Aizkraukles novadā reģistrēti ap 260 kara bēgļi, bet vienīgā iespēja bez maksas apgūt latviešu valodu ir Aizkraukles pilsētā pie skolotājas Dailas. Arī biedrībā “Gribu palīdzēt bēgļiem” ReTV uzzināja, ka pašreiz ukraiņu vēlme apgūt latviešu valodu esot lielāka par piedāvājumu to mācīt. “Tas, ko šobrīd varam piedāvāt, ir cilvēku privātās iniciatīvas. Šobrīd esam apzinājuši vairāk nekā divdesmit personas, kas valodu ukraiņiem varētu mācīt attālināti,” saka Evija Strupiša, biedrības “Gribu palīdzēt bēgļiem” valdes locekle,

Aizkraukles pašvaldībā lielas cerības liekot uz “SIF” trīs miljonu eiro vērto projektu latviešu valodas apmācībai, kas varētu sākties jūnija sākumā. Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks (A/P) Andris Zālītis: “Vairums bēgļu mums ir Vecbebros, Jaunjelgavā un Aizkrauklē. Skrīveros var uz vienas rokas pirkstiem saskaitīt, bet Neretā – 22. Valsts īstenotā programma mums noteikti ļaus arī šiem cilvēkiem sniegt latviešu valodas zināšanas.”

Pašreiz Latvijā reģistrēti 28 435 kara bēgļi no Ukrainas.


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik