Aicina lietot atstarotājus; šogad ceļu satiksmes negadījumos cietuši 411 cilvēku

Traumas, avārijas, pat letāli gadījumi - tas viss atstarotāju neesamības dēļ. Katru gadu desmitiem cilvēku cieš avārijās tieši tāpēc, ka bija neredzami. Policija katru gadu tumšākajā periodā rīko dažādas akcijas, lai vēlreiz atgādinātu, ka autovadītāji var nepamanīt ielas malās ejošus cilvēkus, kuriem nav nekādu atstarojošu priekšmetu.

Policijas reidā ReTV Ziņas dodas pēc pulksten pieciem vakarā, kad cilvēki pēc darba dodas mājās un kad kļuvis jau tumšs. Drīz vien kārtības sargi pamana gājēju, kurš iet gar šosejas malu bez atstarotājiem un praktiski ir nemanāms. “Ir viens posms, kad ir ceļa nomale, kas arī varētu kalpot kā gājēju celiņš, bet tieši šajā vietā, kur mēs viņu sastapām, šeit jau vairāk nav. Tas rada bīstamību. Ja jums ikdienā nesanāk staigāt, bet pa retam, tad iesaku tomēr paņemt līdzi atstarojošu elementu,” saka Liene Kaužēna, Valsts policijas Vidzemes reģiona Kārtības policijas pārstāve.

Turpinot reidu kopā ar ReTV Ziņām, tiek pamanīts kāds cilvēks, kuram pašam šķiet, ka ir redzams, jo rokā ir telefons ar ieslēgtu lukturi, taču nē: patiesībām viņš ir autovadītājam nemanāms.

“Mēs liekam uz tās rokas, kas ir tuvāk ceļa braucamajai daļai. Kāpēc ir jāliek uz rokas? Kad liek uz rokas, tad redz no visām pusēm, ir labi pārskatāms,” par atstarotājiem pauž Liene Kaužēna.

Pilsētās ir posmi, kur ceļa braucamai daļai blakus nav gājēju celiņš. Gadījumos, kad ir sliktas redzamības apstākļi, kā lietus vai sniegs, tad autovadītājiem ir grūti pamanīt gājējus bez atstarojošiem elementiem. Izrādās, lai arī ir apģērbi ar tajos iestrādātiem atstarotājiem, to efektivitāte ar laiku mazinās. “Mēs jūs nesodīsim, bet tomēr ieteiksim, ja nav sunītim, tad vismaz pašam papildu vēl ir mirgojošs un nemirgojošs. Ieteiktu tomēr mirgojošu. Vispār dzīvniekiem neiesaka mirgojošu,” saka Liene Kaužēna.

“Mēs pat uztaisījām sociālu eksperimentu paši, bērnam skolā bija jātaisa, tāpēc izmēģinājām visādus variantus - gan ar vesti, gan atstarotāju. Veste vislabākais, atstarotājs arī labi, bet, ja lielāks, tad labāk no attāluma redzēt,” skaidro Gatis, vakaros staigā ar suni.

“Pēc vestēm var spriest to, ka tie ir cilvēki, kas ikdienā pārvietojas ar kājām vai liela pieredze, atgadījumi tieši par to, ka nav bijuši pamanāmi, ne jau, ka būtu pārkāpis noteikumus uz ceļa braucamās daļas, tehniska ķibele gadījusies transporta līdzeklim, gājējs, kas netieši tiek iesaistīts,” skaidro Liene Kaužēna.

Reidā kārtības sargi sodīja vienu kājāmgājēju, kurš staigāja gar autoceļa malu un bija grūti pamanāms. Šogad notikuši 515 ceļu satiksmes negadījumi, kuros iesaistīti gājēji, no tiem cietušas 411 personas. Savukārt pērn 808 ar gājējiem iesaistītos ceļu satiksmes negadījumos cietušas 644 personas. 


Foto: Freepik