Aicina iesaistīties pētījumā par pesticīdiem mājas putekļos

Lauksaimniecībā ar kaitēkļiem un dažādām slimībām nereti cīnās, izmantojot pesticīdus. Šīs ķīmiskās vielas var nonākt arī laukiem blakus esošajās mājās un radīt riskus cilvēku veselībai, uzskata jauna pētījuma rīkotāji. Lai par pesticīdu klātbūtni iekštelpās uzzinātu vairāk, sabiedrība tiek aicināta iesaistīties plašāk.

Mazāk nekā 50 metru attālumā ir lauksaimnieks. Šobrīd tur ir iestādīti ziemāji. Tas ir parastais lauksaimnieks, nav bioloģiskais. Lauks tiek smidzināts. Es vēlos pārbaudīt, vai 50 metru robeža no manas mājas ir pietiekami, lai mājās neatrastos pesticīdi, mēs neapdraudētu savu bērnu un ģimenes veselību,” stāsta pētījuma dalībniece Evisa Stankus.

Bažās, ka aizsardzības līdzekļi ar apģērbu, apaviem vai gaisu nonāk arī dzīvojamās telpās, Jelgavas novada iedzīvotāja pieteikusies pētījumam “Pesticīdi tavas mājas putekļos”. Evisa Stankus saka: “Man atsūtīs lielu mēģeni. Vismaz nedēļu māja nav jātīra. Jāpiepilda pilna ar putekļiem ar putekļu sūcēju. Sasūc visu tik, cik vajag, tad aizsūta. To pētīs Beļģija laboratorijā. Mēneša laikā, ja nemaldos, pēc tam būs rezultāts.”

Permakultūras biedrība, kura organizē šo pētījumu Latvijā, aicina piedalīties pētījumā tos cilvēkus, kuru mājas atrodas tuvu intensīvas lauksaimniecības teritorijām. Latvijas Permakultūras biedrības valdes locekle Ilze Mežniece saka: “Turpinās diskusija par to, kā regulēt pesticīdu lietošanu apdzīvotu vietu tuvumā laukos. Šobrīd būtu nepieciešami dati, informācija, cik liels ir vai nav tas apdraudējums.”

Pietiekoši daudz datu, lai izdarītu kādus secinājumus, Latvijā līdz šim neesot ievākti. Biedrība kopā ar Ekodizaina kompetences centru šogad var līdzfinansēt projektu vien 20 mājām. Lai arī skaitlis ir neliels, tas iezīmēšot tendences. Ilze Mežniece: “Pagājušajā gadā Eiropā tika veikta analīze. Latvijā diemžēl aizsūtīja pārāk maz putekļu. Principā visās Eiropas valstīs šinīs mājās konstatēja pesticīdu klātbūtni.”

Ar laboratorijās apkopotajiem rezultātiem pēcāk iecerēts vērsties arī Saeimā. Tikmēr pētījuma dalībniece Evisa Stankus ReTV Ziņām atzīst, ka, ja viņas mājas putekļu paraugi uzrādīs augstus radītājus, dzīvesvietu grasīt nemainās, taču cer, ka šādi varēs pievērst valsts uzmanību normatīvu pārskatīšanai. 


Foto: Freepik