Aicina “adoptēt” vecmāmiņu

Ance Rancāne, idejas autore, stāsta, ka esot daudz organizācijas, kas cīnās par bērnu tiesībām. Vientuļie cilvēki ir tie, kas ir vēl viena neaizsargāta un nabadzības riskam pakļauta sabiedrības grupa. Lai arī pandēmijas gadā sākotnējā doma par adoptēto vecmāmiņu nav realizējusies burtiskā nozīmē, tomēr tā transformējusies citā veidā.

“Adopted granny” projekta idejas autore pauž, ka atradusi veidu, kā seniori un jaunākā paaudze var sadarboties kopīgā darbā. Tas ir, izmantojot senioru rokdarbu prasmes un jaunās paaudzes dizaina skatījumu.

Asnates Blankveinas radītais dizaina apģērbs bērniem – tas, ko ierasto rakstaino cimdiņu un zeķīšu vietā ada seniori. Tās ir īpašas formas cepurītes, zeķītes, jakas, kā arī bikses pašiem mazākajiem.

Ance Rancāne pauž: “Es ātri vien sapratu, ka man, vismaz idejas sākumposmā ir nepieciešamas vecmāmiņas, kas jau ir pieradušas kopā darboties, viena otrai sniegt padomu.” Viņa meklējusi atbalstu un sadarbību dažādās senioru un rokdarbnieku organizācijās.

Šobrīd projektā iesaistījušās divpadsmit vecmāmiņas, kā arī divas meitenes no atbalsta centra cilvēkiem ar garīgās veselības rakstura traucējumiem. Tas sniedz ne tikai papildus ienākumus, bet arī lielu prieku.

Viena no adītājam stāsta - jau vairākus gadus darbojas “Pensionāru iespēju centrā”, un kādu dienu tika ziņots, ka meitenēm jaunam projektam ir nepieciešamas adītājas. Skaidrīte bija viena no astoņām pensionārēm, kas šim aicinājumam atsaucās.

Adītāja Skaidrīte, protams, cer, ka projekts turpināsies, kā arī gūs atsaucību arī starp pensionāriem citur Latvijā. Viņai ir arī mazs mazdēliņš, tomēr viņai pietiek rosības arī iepriecināt citur bērniņus ar skaistiem adījumiem.

Idejas autore iecerējusi projektu turpināt ne tikai Ziemassvētku laikā, bet arī visu gadu. Ance Rancāne uzsver: “Tas nav iecerēts kā tikai projekts bērniem. Ir dažādas ideja spar iespējams austiem paklājiem vai citām lietām, kurās var likt lietā arī citas amatniecības prasmes.” Viņa stāsta, ka šobrīd esot vairāki pasūtījumi, kur bērnu lietas ar pašu dizainu vēlas arī pieaugušie sev.

Ance, runājot par ideju par adoptētu vecmāmiņu, atzīst, ka tad, kad beigsies pandēmija, ir iecere sākt ar mazumiņu - savest kopā vientuļos seniorus ar jauno paaudzi, kurai trūkst vecmāmiņas padoms, vai kāds, par ko parūpēties.