Āfrikas cūku mēris Latvijā sesto gadu

Pirms sešiem gadiem Latviju sasniedza Āfrikas cūku mēris. Izmira lielākā daļa meža cūku, taču tagad populācija jau atjaunojusies. Šobrīd valstī tās ir aptuveni 20 tūkstoši, pirms mēra - 75 tūkstoši. Cīņa pret mēri valstij izmaksājusi desmitiem miljonus eiro. Tiesa gan - infekcija joprojām ceļo un nekur nav zudusi.

Mārtiņš Seržants, PVD pārstāvis: “Tas epicentrs mums ir Kurzeme – Kuldīga, Rudbāži, tas reģions. Tas lēnām virzās uz Liepājas pusi, kur Āfrikas cūku mēris vēl nav nekad konstatēts. Līdzīga situācija ir Igaunijā, tur vairākus gadus valsts iekšienē nebija atrasts neviens īpatnis, tad šogad, mēnesi atpakaļ, vairākas beigtas meža cūkas tika konstatētas.”

Lai arī gadījumu ir krietni mazāk nekā pirms sešiem gadiem, tomēr infekcijas ierobežojoši pasākumi ir joprojām. Liela loma apkarošanā ir medniekiem. Ja nomedītā meža cūka ir inficēta, to transportē Pārtikas un veterinārais dienests jeb PVD. Mednieku klubā “Burtnieks” pēdējo reizi pozitīva analīze meža cūkai bijusi pirms četriem gadiem.

Āfrikas cūku mēris skāris arī daudzas cūkkopības saimniecības Latvijā, šogad trīs novietnes. Tomēr cūku mēris ir ne tikai Latvijas problēma - šogad pirmo reizi tas skāris arī Vācijas meža cūkas. PVD aicina saimniecības ievērot biodrošību. Pārstāvis paredz, ka mēris varētu pazust tikai pēc pāris gadiem.