Ādažu militārā bāze gatavojas jauniesaucamo uzņemšanai

Šogad pirmajā jūlijā uz brīvprātības pamata dienestu uzsāks pirmais iesaukums. Jauniesaukto apmācības un ikdiena neatšķiršoties no pamatapmācības kursa karavīru dzīves. 

Jau šovasar Ādažu militārā bāze uzņems pirmos 300 brīvprātīgos jauniešus Valsts aizsardzības dienestā, bet vietas pietikšot arī četriem simtiem. Viss pirmais iesaukums palikšot Ādažos. “No instruktoru puses un arī no infrastruktūras mēs esam vislielākie, jo šī ir lielākā bruņoto spēku vienība. Būsim tāds kā eksperimentālais trusītis, lai saprastu, kas, kā un kāpēc,” saka pulkvedis Sandris Gaugers mehanizētās brigādes komandieris.

Valsts aizsardzības dienesta karavīru ikdiena neatšķiršoties no pamatapmācības kursa karavīru dzīves. Kāda tā būs, ļauts ielūkoties arī medijiem.

Nelielās istabiņās ar divstāvīgām gultām, kurās ir ļoti maz privātās telpas, kursanti arī dzīvo. Ja grupā ir kāda meitene, būs vien jāsarod dzīvot kopā ar puišiem. Kā stāsta kursante Aija Igaune, esot jautri. “Dušas un tualetes ir atsevišķi. Ir jautri. Tā kā es esmu vecāka par viņiem, viņi ir no 20 līdz 24 gadiem, tad es ar viņiem tieku galā.”

Līdztekus ēdnīcai pieejama arī neliela virtuvīte, kurā ir gan mikroviļņu krāsnis, gan ledusskapji ar uzkodām. Drēbes jāmazgā pašiem mūsdienīgās veļasmašīnās, bet slapjo apavu žāvēšanai ir īpaši siltumskapji. Lielu dienas daļu aizņem apmācības. “Sākumā būs adaptācijas laiks, bet pēc tam mācīs ieroču apmācību, šaušanas apmācību, orientēšanos, darbu ar karti, izdzīvošanu mežā, kā par sevi parūpēties, dzīvojot mežā, likuma reglamentus, kas karavīriem ir diezgan saistoši,” saka 2. kājnieku bataljona militārās pamatapmācības kursa priekšnieks seržants Jānis Poišs.

Reglaments arī esot tas lielākais izaicinājums, tomēr nekādas represīvas metodes netiekot piemērotas, viss tiekot panākts ar motivējošām sarunām. Seržants Poišs: “Es izmantoju tādus vēsturiskus pamatojumus, kāpēc mūsu vecāki to darījuši, kādēļ viņi nāca dienēt. Citi ļoti bieži ieklausās. Tas tiešām strādā.”

Tomēr pašiem kursantiem visbiežāk grūtākā esot fiziskā slodze. Igaune: “Tas nav viegli, godīgi sakot. Tas ir ļoti, ļoti grūti – raut līdzi vīriešiem, kuri ir jaunāki un daudz stiprāki. Es jūtu to, ka pēc pusotra mēneša man ir nācis klāt spēks, arī pateicoties mūsu motivējošajiem instruktoriem.”

Sportiskās sagatavotības uzlabošanai jauniesauktajiem tikšot izstrādāti individuāli un grupu treniņu plāni. Turpat blakus atrodas arī tikai pirms dažiem gadiem uzbūvētais sporta centrs.

Līdztekus stadionam un āra trenažieriem sporta centrā ir astoņas sporta zāles gan komandu sporta veidiem, gan individuāliem treniņiem. Vidēji dienā karavīri šeit pavadot pusotru stundu no sava brīvā laika. Bet ar medicīniska rakstura problēmam un ne tikai var griezties medicīnas aprūpes centrā.

Visi uzrunātie gan uzsver, ka jauniešiem nav pamata baidīties no iesaukuma dienestā, jo pie visa ātri varot pierast, bet iegūtās prasmes un izturība noderēšo arī vēlāk. Brīvprātīgā pieteikšanās pirmajam iesaukumam turpināsies līdz 15. maijam.