Nometne “Iespēja”

Cilvēki ar intelektuālās attīstības traucējumiem Latvijā joprojām ir tie, kuriem sabiedrība pievērš pārāk maz uzmanības. Arī pašvaldības nezināšanas vai līdzekļu trūkuma dēļ nespēj sniegt vajadzīgo atbalstu. Sociālās uzņēmējdarbības asociācija šogad plāno dažādus pasākumus tieši tiem cilvēkiem, kuriem tas ir visvairāk vajadzīgs, piesaistot uzņēmējus.

Nometnē “Iespēja” ik gadu piedalās Ogres, Lielvārdes un Siguldas dienas centru klienti. Viņi ir cilvēki ar kustību un intelektuālās attīstības traucējumiem, kuri ļoti gaidīja šo nometni visa gada garumā.

Interesanti, ka šīs nometnes viens no veiksmes stāstiem ir Sabīne – brīvprātīgā, kura gadiem brauc, lai tiktos ar saviem draugiem. Viņas uzdevums, kā pati saka – sapucēt dalībniekus noslēguma lielajai izrādei.

Sabīne Zviedre, nometnes brīvprātīgā darbiniece: “Reizi gadā tāds mans laiks, kuru es gaidu, kas mani ārkārtīgi iedvesmo. Mani iedvesmo šie cilvēki, kas man ir apkārt. Mani iedvesmo viņu patiesums. Es katru gadu šīs tikšanās ļoti gaidu un ļoti novērtēju.” Sabīni iemīļojuši visi – gan pasākuma organizatori, gan arī nometnes dalībnieki.

Nometne ir būtiska gan organizatoriem un dalībniekiem, kuriem šis pasākums domāts.

Zanda Vītola, dienas centra “Saime” darbiniece stāsta: “Viņu ikdiena ir viņu ģimene, kam ir. Un dienas centru apmeklējums. Tās ir tās viņu ikdienas iespējas. Kas patiesībā ir diezgan šauras.”

Kristīne Eglīte, “LUX Viridia” biedrības pārstāve: “Pats galvenais mērķis ir padarīt laimīgus uz trim dienām cilvēkus ar īpašām vajadzībām, jo viņiem šis ir gada gaidītākais pasākums. Viņi smeļ un iegūst tik daudz trijās dienās un vēl tajā dzīvo visu gadu.”

Nometnes dalībnieki gan sporto, piedalās meistarklasēs, gan tiekas ar katras nometnes īpašajiem viesiem. Tomēr līdzās izklaidei tiek pilnveidotas arī socializēšanās prasmes.

Jurijs Lanavojs, dienas centra “Saime” vadītājs: “Nometne, tā, protams, nav ikdiena. Tā notiek ārpus ikdienas telpām, te viss ir neparasts priekš mūsējiem.”

Kā iespēju nodrošināt arī dienas centru klientiem iespējas arvien plašāk iekļauties gan sabiedrībā, gan darba tirgū, pašvaldības saredz sociālo uzņēmējdarbību. Piemēram, Ogrē šobrīd strādā divi no centra klientiem, bet tādu, kuri varētu, ir gana vairāk.

Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija sadarbībā ar Britu padomi Latvijā un trīs pašvaldībām – Ogres, Rēzeknes un Līvānu - šogad sākusi darbu pie projekta par sociālās uzņēmējdarbības attīstību mūsu valsts pašvaldībās. Mērķis ir veicināt šādu uzņēmumu skaita palielināšanos un radītu risinājumus novadu sociālajām problēmām, kuru Latvijā joprojām ir daudz.