Bruknas muižā pārspīlēti nodarbina bērnus un soda ar nebarošanu

Biedrībā "Kalna svētību kopiena", kas darbojas Bruknas muižā Bauskas novadā, tiesību aizsargi konstatējuši, ka bērni nodarbināti darbos līdz 12 stundām dienā, bez iespējas saņemt medicīnisko palīdzību un pārkāpumu gadījumā, tiekot sodīti ar pārtikas devu ierobežošanu. ReTV Ziņu dienests sazinājās ar Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāju Eviju Rāceni tieši brīdī, kad notika pārbaude Bruknas muižā. Un atziņas ir skarbas - bērni jutušies ļoti slikti, īpaši, kad bija jāiet kā saka paši spaidu darbos un par sodu nesaņēma pienācīgu ēdienu. Turpinājumā ReTV saruna ar bērnu tiesību aizsardzi.

Evija Rācene - Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja: “Vairāk viņi stāstīja par to negatīvo. Par to, kas viņus satrauc un par to, ka viņi ir noraizējušies - par miega badu, par neēšanu, par nepietiekamo ēdiena daudzumu. Šie ir ģimeņu bērni, kuri tur tika atvesti gan no vecāku puses, gan arī paši bija brīvprātīgi atbraukuši, kuri tur brauc jau ne pirmo gadu.” Informācija par pārkāpumiem Bruknas muižā tika saņemta anonīmi, augusta sākumā. 5.augustā inspekcija jau ieradās Bruknas muižā. Pats biedrības vadītājs Andrejs Mediņš par notikušo tiesībsargiem izsakās nelabprāt, nespēj pat paskaidrot cik bērnu ir viņa rīcībā un sniegt jebkādu dokumentāciju.

Evija Rācene - Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja: “Tajā reizē, kad mēs bijām pārbaudē, tad bija 10 bērni. Cik ir bijuši iepriekš pats Mediņa kungs mums īsti arī paskaidrot nevarēja, jo kā tika minēts, nekādu dokumentāciju viņš mums neparādīja, un tas mums liek domāt, ka viņš kaut kādā veidā piekrīt šiem pārkāpumiem.”

“Kalna svētību skolā” garās darba stundas tiekot dēvētas par darba terapiju, bet ēdiena nedošana kā soda mērs. Inspekcija ReTV Ziņām komentē - šī situācija kā bērni tiek nodarbināti Bruknas muižā ir nepieņemama.

Evija Rācene - Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas vadītāja: “Tas nav pieņemams. Viennozīmīgi. Arī šīs garās darba stundas. Protams bērniem ir jāstrādā, viņiem ir jāmāca strādāt, bet ne šīs padsmit darba stundas ne tik smagos apstākļos un arī šo ēdiena ierobežošanu. Acīmredzot viņi nesaskata neko sliktu, ja šie bērni ilgstoši strādā. Tas acīmredzot viņiem Bruknā ir pieņemts, kā soda veids. Ja kāds darbu neizpilda, tad to viņi risina kā soda veidu ar ēst nedošanu un viņi to sauc par gavēni, kad tiek dota tikai maize ar ūdeni.”

Priesteris Andrejs Mediņš 2017.gadā saņēma apbalvojumu Latvijas lepnums nominācijā cilvēks cilvēkam. Viņš pats izveidojis un jau 27 gadus vada kristīgo rehabilitācijas centru – Kalna svētību kopiena.

Pēc pirmās pārbaudes 5.augustā daži bērni palika Bruknas muižā, daži tika izņemti, taču šobrīd muižas nākotne nav zināma, bet kā ReTV ziņām sacīja bērnu tiesību aizsardze, nekas vēl nav beidzies, viss vēl tikai sākas.