72 stundu soma sakrāmēta vien retajam

Kad Ukrainā sākās karadarbība, arī mierīgajā Latvijā aicināja iedzīvotājus sakrāmēt somas ārkārtas situācijām. Veikalu plaukti un neskaitāmie jautājumi liecināja, ka iedzīvotājus tas patiešām satrauc. Šobrīd 72 stundu soma sakrāmēta vien retajam, taču zemessargi, kam somas ārkārtas gadījumiem ir gatavas, atzīst, ka tā nebūt nav vieglprātība – galvenais īstajā brīdī zināt, kam tajā jāatrodas.

Šobrīd karš Ukrainā norit jau vairāk nekā simt dienu, sabiedrībā iestājies neliels atslābums. Arī Talsu ielās uzrunātie talsinieki atzīst, ka somas ārkārtas gadījumiem viņiem nav sakrāmētas.

Kad zemessardzes puiši ierodas uz interviju ar somu, kas sakrāmēta ārkārtas gadījumiem, skats ir negaidīti iespaidīgs. Noliekot uz galda, šķiet, no smaguma tā pat mazliet noskan. Turklāt - šī ir paredzēta nevis 72 stundām, bet īsākam periodam, tāpēc trim diennaktīm soma būtu vēl lielāka. Pārsiešanas materiāli, medikamenti, higiēnas līdzekļi, apģērbs – vienu pēc otras zemessargs atklāj somas saturu. “Šādā vasaras laikā mums nav nepieciešams īpaši biezs apģērbs, bet, protams, ja būtu ziema, tad tās drēbes ir jāpārskata. Varbūt jāpārliek kaut kas attiecīgi gadalaikam, kādā jūs sagaidāt, ka kaut kas var notikt,” saka Mārtiņš Klapars, Zemessardzes 46.kājnieku bataljona seržants.

Somu ārkārtas gadījumiem nevar sakrāmēt ļoti ātri, jo acīmredzami jāpiedomā pie niansēm, sākot no maiņas apaviem, guļammaisa, paklājiņa biezumam gulēšanai. “Ja būs plānie un ne pārāk izturīgie apavi, tad ātri sadursies. Svarīgi, lai no zemes jūs nejustu aukstumu,” skaidro Mārtiņš Klapars.

Kafija, tēja, rieksti, saldumi – līdzi var ņemt dažādas lietas, kas dod uzturvērtību un enerģiju. Ļoti svarīgs ir ūdens. “72 stundām, protams, nepaņemsiet līdzi visu ūdeni. Tad vai nu jums ir ieplānotas vietas, kur to ņemsiet, vai arī jums ir kāds filtrējošais līdzeklis, kur to varat filtrēt.”

To, ka daudziem 72 stundu somas nav sakrāmētas, Mārtiņš Klapars nesauc par bezatbildību. Tas nozīmē, ka cilvēki seko līdzi aktuālai situācijai. “Ir jāpatur galvā, ka tas jebkurā brīdī var uznākt, bet nav jāceļ panika. Protams, būtu vēlams, ka jums kaut kas tāds ir sagatavots vismaz vienai personai no ģimenes. Jo šeit ir individuāli - piemēram, bērnam ir jābūt savai pārtikai, saviem medikamentiem un arī drēbēm savām.”