Sabiedrības iniciatīvu portālā manabalss.lv ir uzsākta parakstu vākšana, lai panāktu soda mīkstināšanu šoferiem, kuri vadījuši transporta līdzekli alkohola reibumā. Sods par transportlīdzekļa vadīšanu alkohola reibumā virs 1,5 promilēm ir autotransporta vadīšanas tiesību atņemšana uz četriem gadiem. Iniciatīvas autori piedāvā sodu samazināt no četriem uz vienu gadu, attiecīgi palielinot soda naudas apmērus. CSDD veiktajā pētījumā par sabiedrības attieksmi pret autovadīšanu reibumā ir noskaidrots, ka kopumā Latvijā valda noraidoša attieksme pret braukšanu dzērumā. 90% aptaujāto to uzskata par nosodāmu rīcību.

Pēc Latvijas likumdošanā noteiktā, pieļaujamais alkohola līmenis asinīs autovadītājam asinīs ir 0,2 promiles tiem, kuru stāžs ir mazāks par diviem gadiem, un līdz 0,5 promilēm pārējiem. Lai sēstos pie stūres, ir nepieciešama uzmanība, adekvāta domāšana, ātra uztvere un koordinācija, bet alkohola reibumā šīs spējas pavājinās. Pēc promiļu skalas jau no 0,2 promilēm ir grūti uztvert priekšmetu apmērus un kustīgus gaismas avotus. Sekas ir neprecīza attāluma noteikšana līdz pretim braucošam automašīnām un drošas distances neievērošana.

VP VRP Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas priekšnieks Jānis Lūks min, ka šādu iniciatīvu noteikti neatbalsta. Viņš piemin, ka šis ir vissmagākais ceļu satiksmes noteikumu pārkāpums, un pēc statistikas redzams, ka sodus mīkstināt nav nepieciešams. Turklāt viņš uzsver, ka Latvijā sodi nav tik bargi, salīdzinot ar, piemēram, Vāciju.

Pēc iedzīvotāju domām, tieši bargāki sodi, kā arī pastiprināta policijas kontrole visefektīvāk spētu atturēt no sēšanās pie stūres dzērumā.

Jāpiebilst, ka portālā manabalss.lv līdz šim ir savākti tikai 195 paraksti no nepieciešamajiem 10000, un, ņemot vērā sabiedrības kopējo attieksmi pret dzērājšoferiem, iniciatīva arī negūs nepieciešamo atbalstu.

Braukšana pie stūres alkoholisko dzērienu ietekmē ir ļoti nopietns pārkāpums, jo iereibuši autovadītāji apdraud ne tikai savu, bet arī citu cilvēku dzīvības.

 

Sižeta autori:
Elīna Upīte
Emvats Mosakovskis
Vidzemes televīzija

 

Spread the love