Ventspils pašvaldība jau 1992. gadā uzsāka regulārus krasta līnijas mērījumus, sadarbībā ar profesoru Gunti Eberhardu, taču šobrīd sadarbība turpinās ar LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docentu Jāni Lapinski. Pavisam kopumā ir izveidoti 500 mērījumu punkti. Pilsētas teritorijā ir novērots kāpu straujais pieaugums, kurš būtiski sarežģī darbu komunālajiem dienestiem, bet šogad novērota vēl kāda dabas stihija – Ventspils Zilā karoga pludmalē jūra krasta zonu pārņēmusi vairāk, kā citus gadus.

Pēc vasaras sezonu noslēguma Zilā karoga pludmalē daudzas no infrastruktūras ierīcēm tiek noņemtas, un, uzsākot jauno sezonu, atliktas atpakaļ. Tāpat tas tiek darīts arī ar vairākām laipām, jo rudens un ziemas laikā tās tiktu pilnībā apraktas vēja sapūstās smiltīs.

Smilšu kāpu pieaugums skaidrojams ar to, ka Latvijā ir nepiemērotai laikapstākļi, proti, nav normālu ziemu. Kad gaisa temperatūra būtu zem nulles grādiem, smiltis mazāk tiktu sapūstas, ja tās būtu pārklātas ar sniega segu. Vislielākais smilšu pieplūdums vērojams pie Ziemeļu mola stāvlaukuma, kur ceļa atbrīvošanai smiltis visbiežāk tiek arī noraktas.

Pašvaldības iestādes “Komunālā pārvalde” direktora vietnieks Edgars Puriņš stāsta, ka jau iesniegts projekta pieteikums Latvijas Pašvaldību savienībai. Viņš min, ka tiks iegūti līdzekļi 6000 eiro apmērā, ko izmantos smilšu norakšanai un nomešanai.

Arī vējainās dienās piekrastes teritorija ir iecienīta vieta gan ventspilniekiem, gan arī pilsētas viesiem.

 

Sižeta autori:
Zane Rutule
Ints Žodziņš
Kurzemes televīzija

 

Spread the love