Ilūkstē aizvadīta emocionāli saspringta iedzīvotāju tikšanās ar VARAM ministra padomnieku Madaru Lasmani. Tā kā Saeimas Administratīvi teritoriālās reformas komisija neatbalstīja Sēlijas novada izveidi ar centru Viesītē, tālāk tiek virzīts sākotnējais ministrijas plāns – Sadalīt Sēlijas novadu apvienībā ietilpstošās vietvaras dažādos citos novados. Ilūkstes novadu plānots apvienot ar Daugavpils novadu. Liela daļa sanāksmes dalībnieku pret šo ieceri kategoriski iebilst.

Ilūkstes novada kultūras centrā VARAM ministra padomnieks pašvaldību un reģionālās attīstības jautājumos Madars Lasmanis nonāca pārmetumu un jautājumu krustugunīs. Neapmierinātie iedzīvotāji izteica bažas par lauku teritoriju vēl lielāku iztukšošanos.

Kāda Ilūkstes iedzīvotāja uzskata, ka, jo lielākus izveidos novadus, jo mazāk tomēr būs lokālo darbavietu, un jaunas ģimenes ar bērniem aizbrauks prom. Viņa min, ka Ilūkstes novads nav niecīgs un ka tas varētu būt pašpietiekams. Kāda cita iedzīvotāja pauž savas bažas par dažādu organizāciju, piemēram, skolas un pasta aizvēršanu. Viņa uzskata, ka skolas nav nekāds biznesa plāns – tās ir mērķētas uz bērniem un uz izglītību, nevis uz peļņu.

Ministrijas pārstāvis Madars Lasmanis gan uzsvēra, ka iedzīvotāju bažām neesot pamata – jaunajai pašvaldībai arī turpmāk būšot jānodrošina pakalpojumu pieejamība uz vietas katrā ciemā un pilsētā, arī Ilūkstē.

Ilūkstes novada pašvaldības pārstāvji un iedzīvotāji pauž uztraukumu arī par latviskās vides un sēliskās identitātes zaudēšanu. Vietvarā uzsver, ka jau padomju gados toreizējais Ilūkstes rajons tika pievienots Daugavpilij, un tā pieredze joprojām palikusi ilūkstiešu atmiņā.

VARAM ministra padomnieks Madars Lasmanis uzsver, ka pašvaldību reforma ir balstīta uz ekonomiskiem aprēķiniem, nevis uz kultūrvēsturiskās identitātes saglabāšanu. Tāpat viņš pauda viedokli, ka sēļi arī turpmāk varēs stiprināt savu identitāti caur dažādiem kultūras pasākumiem un citām aktivitātēm. Tomēr visi šie argumenti nespēja ietekmēt ar reformas gaitu neapmierināto ilūkstiešu viedokli. 5. martā Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumprojekts tiks skatīts Saeimā otrajā lasījumā. Ilūkstes novada vietvara plāno vēlreiz rosināt Saeimai izskatīt variantu par Ilūkstes novada saglabāšanu tā pašreizējās robežās vai arī ideju par Sēlijas novada izveidi.

 

Sižeta autori:
Sandra Paegļkalne
Kaspars Daņiļevičs
Vidusdaugavas televīzija

 

Spread the love