Gadumijā baudīt svētku salūtu ir tradīcija, taču arvien aktuālāks paliek jautājums – vai Jaunais gads patiešām ir jāsagaida ar pirotehnikas sprādzieniem? Igaunijas pilsēta Pērnava pagājušajā gadā izlēma tos neizmantot, un par to diskutē arī Siguldas novadā, kur par uguņošanu gadumijā uzsākta iedzīvotāju aptauja.

Siguldas pašvaldība pērn aizsāka diskusiju par salūta izmantošanu Jaunajā gadā, kas pašvaldībai izmaksā vidēji 5000 eiro. Kultūras jomas speciālisti jau apzinājuši dažādas iespējas, kā uguņošanu varētu aizstāt, un par šo jautājumu tiks uzklausīts arī iedzīvotāju viedoklis.

Pērnavā izlemts pirotehniku neizmantot, domājot par vidi un dzīvniekiem, kuriem salūta troksnis rada stresu. Speciālisti gan uzsver, ka profesionāli veikts salūts Latvijas mērogā neatstāj būtisku ietekmi uz vidi un cilvēka veselību.

Kalvis Kalniņš, kas ir uguņošanas dizaina veidotājs, stāsta, ka visi veiktie pētījumi apstiprina, ka salūta laikā izdalās dažādi ķīmiski savienojumi, bet tas, ka šie savienojumi būtiski ietekmē dzīvās būtnes vai dabu ir mīts, jo izdalīto savienojumu skaits ir niecīgs.

Siguldas pašvaldība pieņēmusi lēmumu ierobežot privātpersonu iespējas veikt uguņošanu, jo šāda uguņošana notiek ievērojami zemākā augstumā, līdz ar to izšauto vielu kopums ļoti īsā laikā var nonākt elpceļos, apdraudot cilvēkus.

Pašvaldība apzinājusi arī iespējamās alternatīvas salūtam. Viens no risinājumiem varētu būt multimediāls šovs ar lāzeru un gaismas elementiem, mūziku un foto-video projekcijām, arī dronu izmantošana, vai, piemēram, īpaša koncertprogramma. Jomas eksperti gan vērtē, ka minētie pasākumi izmaksātu daudz dārgāk, nekā pats salūts. Arī gaismas šovu veidotājs Jānis Pētersons uzskata, ka lāzeršovs nevar sasniegt tādu kulmināciju, kā salūts, drīzāk tad varētu apsvērt iespēju abus elementus apvienot.

Siguldas novada kultūras centra “Siguldas devons” direktore Jolanta Borīte stāsta, ka salūts, kā atsevišķs žanrs ir ļoti atbilstošs tieši Jaungada sagaidīšanai, jo tas rada emocionālāku noskaņu un dod pilnīgi citādu sajūtu kaut kā jauna sākumam.

Aptauja par uguņošanu Siguldas novadā turpināsies līdz pat 1. jūnijam. Tā tiks uzskatīta par notikušu, ja tajā būs piedalījušies desmitā daļa jeb 2000 deklarēto Siguldas iedzīvotāju. Aptauju var izpildīt e.sigulda.lv portālā. Aptaujas rezultāti tiks apkopoti augustā.

 

Spread the love