Ar jauno koronavīrusu visā pasaulē ir inficējušies jau gandrīz 89 tūkstoši cilvēku. Neskatoties uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta aicinājumu, tas aizvien saņem zvanus no iedzīvotajiem, kuri neatbilst gadījuma definīcijai, proti, viņiem vai nu nav Covid-19 simptomi vai arī viņi nav atgriezušies no reģioniem, uz kuriem ir attiecināti īpaši piesardzības pasākumi.

Paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus, rīkles iekaisums un aizdusa ir slimības Covid-19 galvenie saslimšanas simptomi. Ja pēdējo 14 dienu laikā cilvēks ir apmeklējis kādu no slimības skartajām vietām, kā, piemēram, Ķīnu, Dienvidkoreju, Irānu, Japānu, Singapūru, Itālijas ziemeļu reģionus, un parādās kāds no simptomiem, ārsti iesaka nedoties ārpus mājas, bet nekavējoties zvanīt uz 112, 113 vai savam ģimenes ārstam.

Inga Zariņa, Vidzemes slimnīcas kvalitātes vadības nodaļas vadītāja, stāsta, ka ar vīrusa simptomiem dodoties uz slimnīcu, nedrīkst iet tajā iekšā, bet jāpiezvana uz numuru, kas redzams uz slimnīcas durvīm. Tādējādi netiks inficēti citi slimnīcas apmeklētāji un personāls.

Reģionālajām slimnīcām inficēto pacientu izolācijas iespējas ir diezgan ierobežotas. Vidzemes slimnīcā informē, ka ārstēšanās nenotiek uz vietas, bet pacients tiek sūtīts uz Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcu vai Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu.

Tas, cik ļoti liela ir iespēja inficēties ar Covid-19, atkarīgs no katra cilvēka aizsargspējām, vecuma grupas un slimības vēstures. Vīruss visbīstamākais ir cilvēkiem, kas vecāki par 60 gadiem un kuri jau cieš no citām slimībām. Inga Zariņa min, ka jaunāki cilvēki vīrusu pārslimo apmēram tāpat, kā gripu.

Veselam cilvēkam sejas maska nav nepieciešama – tās ir domātas inficētiem cilvēkiem, lai neaplipinātu citus. Ja, piemēram, cilvēks lido lidmašīnā mājup no slimības skartajiem reģioniem, tad gan būtu ieteicams masku lietot.

Lai sevi pasargātu no inficēšanās, jāievēro personīgās higiēnas pamatelements – regulāri jāmazgā rokas, it īpaši pēc publisku pasākumu apmeklēšanas. Tāpat ārsti iesaka izvairīties no ceļošanas uz vīrusu skartajām vietām.

 

Sižeta autori:
Laura Jansone
Elīna Upīte
Mārtiņš Balka
Vidzemes televīzija

 

Spread the love