Pusaudžu resursu centra nodaļu Liepājā atvēra 2019. gadā, un tā klienti esot aptuveni 30 skolēni. Daļa no viņiem atnākot, vispirms sūdzoties nevis par mobingu, bet par to, ka nevēlas iet uz skolu, jo tur jūtoties vientuļi.

Kopā ar speciālistu analizējot konkrētas situācijas, noskaidrojies, ka nereti vientulību rada, piemēram, pārējo klasesbiedru nedalīšanās ar informāciju, ko atstumtais pusaudzis nemaz nav atpazinis kā vienu no mobinga formām.

Zane Lobonova, Pusaudžu resursu centra Liepājas nodaļas psiholoģe uzskata, ka skolās atbalsta personāls būtu jāstiprina, jo jaunieši, kas cieš no mobinga, nesaņem palīdzību tik lielā mērā, kā tas būtu nepieciešams. Viņa piebilst, ka nereti arī pats jaunietis ir bailīgs un kautrīgs, tāpēc nemaz necenšas meklēt palīdzību skolā.

Liepājas 5. vidusskola ir viena no iestādēm, kas, lai novērstu vardarbību skolēnu vidū, aktīvi sadarbojas ar bāriņtiesu, pilsētas sociālo dienestu un policiju.

Sociālā pedagoģe Agnese Jēkabsone novērojusi, ka skolēni par mobinga gadījumiem ziņo ļoti aktīvi, neklusē arī vardarbības upuru vecāki un pedagogi. Viņa min – jo ātrāk situācijas ir nākušas gaismā, jo vieglāk tās ir atrisināt un apstādināt.

Jāpiebilst, ka cīņa pret vardarbību Latvijā var notikt arī ar visai apšaubāmām metodēm. Piemēram, Veselības ministrija paziņoja par sadarbības pārtraukšanu ar sociālā projekta “Neklusē” autoriem, jo projekts publiski dalījies ar viedokļiem, ka mobings ir kā dabiskā atlase un “viss, kas nenogalina, padara mūs stiprākus”. Bērnam, kurš piedzīvo vardarbību, šādu uzskatu paušana visticamāk diemžēl nepalīdzēs.

 

Sižetu veidoja:
Inese Ķestere
Aigars Brečs
TV Kurzeme

 

Spread the love