Izvērtējot aizvadīto gadu, Latvijā ir 23 pašvaldības, kurās no jauna reģistrēto uzņēmumu ir vairāk par tiem, kas gadā laikā likvidēti. Ir pašvaldības, kurās oficiāli fiksēts liels bezdarbs, bet uzņēmumu reģistrs uzrāda arī lielu no jauna reģistrēto uzņēmumu skaitu. Deviņās pašvaldībās likvidēto un no jauna nodibināto skaits ir izlīdzinājies. Pilsētās, kā Valmierā, Liepājā un Ventspilī, to, kas vēlas slēgt savu biznesu ir vairāk, kā uzsākt. Pagājušajā gadā Ventspilī likvidēto uzņēmumu skaits (salīdzinot ar tiem, kas no jauna reģistrēti) ir pieaudzis divkārt nekā 2018. gadā.

Ralfa Minkevičs, LTKR Kurzemes reģiona nodaļas vadītājs un uzņēmējs, stāsta, Latvijā ir iespējams redzēt dažādus ekonomiskos rādītājus. Viņš bilst, ka runāts, ka pagājušais gads ekonomikā ir bijis labs, taču šis – būs ar kritumu.

Pašvaldības pārstāvis uzver, ka biznesa attīstībai pilsētā ir plānveida programma – biznesa atbalsta centrs, pašvaldības telpu piedāvājums īrei un programma, kas veicinātu emigrējošo ventspilnieku atgriešanos. Jāsaka, pēdējie mēnešu notikumi, kad ASV sankciju rezultātā tika satricināta uzņēmējdarbības vide pilsētā, jābūt piesardzīgiem, lai arī bezdarba procents Ventspilī ir ļoti zems.

Jānis Vītoliņš, pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks, pauž, ka zemākais rādītājs ir bijis septembrī (3,9 procenti jeb apmēram 800 bezdarbnieki), kāds nav bijis kopš krīzes laika. Tiek piebilsts, ņemot vērā sezonalitāti, rādītājs ir nedaudz pieaudzis. Jānis Vītoliņš ir pārliecināties, ka pavasarī tas samazināsies.

Kāda uzņēmēja pauž, ka bizness jāuzsāk tad, kad tam ir morāla gatavība. Nav jādomā par to – sanāks vai nesanāks, – jo tiek iegūta prakse jeb pieredze. Nepieciešams izmēģināt savas spējas, jo tas maina domāšanas stilu, kā arī to, kā tiek saprasts darba devējs un darba tirgus.

Jāpiebilst, Ventspils 2019. gadā sasniegusi rekordu – 119 jauni uzņēmumi. Tāds skaits pēdējos gados vēl nav bijis.

Sižeta autori:
Gunta Pūrniece
Ints Žodziņš
Kurzemes televīzija

 

Spread the love