Deputātu skaitu Saeimā nosaka 1922. gada kopsēdē pieņemtā Latvijas Satversme. Viens deputāts pārstāv aptuveni 15 000 vēlētāju. Jāpiebilst, ka, lai attiecīgā ideja par deputātu skaita samazināšanos virzītos tālāk, gada laikā jāsavāc apmēram 155 tūkstoši vēlētāju paraksti.

Politologs Ivars Ījabs stāsta, ka Centra partijas priekšlikums nav nekas jauns – 1933. gada nogalē priekšlikums par deputātu skaita samazināšanu izskanējis arī no Kārļa Ulmaņa. Ījabs uzskata, ka pašreizējais deputātu skaits ir optimāls, lai varētu pārstāvēt visu iedzīvotāju intereses.

Aptaujātie iedzīvotāji šo iniciatīvu atbalsta, minot piemērus, kā Dāniju un Somiju, kur esot uz pusi mazāks deputātu skaits. Viņi uzskata, ka tik mazai valstij tāds apjoms nav vajadzīgs. Tiek pausts, ka, ja Saeimā būs mazāks deputātu skaits, vieglāk dažādos jautājumos būs nonākt pie kompromisiem.

Parakstīties par šo ierosinājumu var portālā Latvija.lv, kā arī pašvaldību parakstu vākšanas vietās un citur. Jāpiebilst, ka to izdarīt var līdz nākamā gada 14. janvārim.

Sižeta autori:
Līva Mieze
Elvijs Puķēvics
TV Kurzeme

 

Spread the love