Gaujas nacionālā parka mērķis ir aizsargāt dabas teritorijas, kurām raksturīga liela bioloģiskā daudzveidība, kā arī saglabāt Gaujas senlejai raksturīgās gleznainās ainavas un reljefa formas. Jāpiebilst, ka kā izklaides vietu to iecienījuši kvadraciklu un motociklu vadītāji.

Meža ceļi ir paredzēti teritoriju apsaimniekošanas darbu veikšanai, ugunsgrēku dzēšanai, cilvēku glābšanas un meklēšanas darbiem. Pa tiem pārvietojas mednieki, kā arī takas ir paredzētas tūristiem, ne motorizētu spēkratu vadītājiem, kuri, veidojot trases mežā, pamatīgi sabojā arī zemsedzi, izbraukā sūnas un bojā reljefu.

Jānis Bušs, Dabas aizsardzības pārstāvja (DAP) Vecākais valsts vides inspektors, pauž, pie meža ir piestiprināta koka barjera, lai tajā neiebrauktu, tomēr cilvēki to nesaprotot. Viņš bilst, ka agrāk tur bija novietota arī zīme priekš kvadraciklu un motociklu vadītājiem, ka iebraukšana ir aizliegta, taču tā tika nolauzta, beigās pat pazūdot.

DAP vides inspektors skaidro, šobrīd viņu iespējas administratīvi sodīt mežu izbraukātājus ir ierobežotas, jo šos vadītājus nav iespējams ne aizturēt, ne identificēt. Viņš vēsta, ka daudzus braucējus ir mēģināts ķert, taču neveiksmīgi. Stāsta par pirms dažiem gadiem notikušo situāciju, kad, gribēdams aizturēt konkrēto personu, motociklists uzdevis gāzi, pārbraucot viņam pāri.

Valsts policijā skaidro, ka par izbraukātām aizsargājamām teritorijām bieži neziņo, jo tāda veida informācija nonākot tieši pašvaldības policijas rīcībā. Tomēr uzsvērts, ka tiek uzraudzīti arī reģistrācijas noteikumi, kad cilvēki pārvietojas ar motocikliem un kvadracikliem.

Jāpiebilst, ka šobrīd administratīvo pārkāpumu kodekss nosaka, ka par aizsargājamo dabas teritoriju bojāšanu piemērojams naudas sodas no trīsdesmit līdz tūkstoš eiro.

Sižeta autori:
Laura Jansone
Emvats Mosakovskis
Vidzemes televīzija

 

Spread the love