Pēc aizvadītās siltās un garās vasaras daudzās egļu audzēs Latvijā atklājās egļu astoņzobu mizgraužu bojāti koki. Postījumi nodarīti arī Līgatnes dabas takās, kur šobrīd notiek nokaltušo koku izciršanas darbi. Ir grūti prognozēt par mizgrauža tālākas izplatības ierobežošanu.

Līgatnes dabas takas atrodas Gaujas nacionālā parka teritorijā, tādēļ ir jāievēro vairāki saimnieciskās darbības ierobežojumi. Tomēr, ja kokus bojājis kaitēklis, kas var apdraudēt apkārtējo mežaudzi, ir svarīgi tos nocirst un aizvest projām.

Tiek vērtēts, ka Līgatnes dabas takās kaitēkļi vēl nav nodarījuši pārāk lielu skādi mežam. Parka ainavu neveido tikai egļu audze, līdz ar to pēc mežizstrādes tur turpinās augt citu sugu koki.

Inta Lange, Līgatnes dabas taku vadītāja, stāsta, ka mizgraužiem, uznākot siltam pavasarim, sākas invāzija. Viņa min, ka mežcirtēji pret kokiem izturas ar rūpēm tā, lai veselie netiktu skarti. Dzintars Ozols, Dabas aizsardzības pārvaldes mežsaimniecības vadītājs, cer, ka, situāciju atrisinās kārtīga ziema, kad lielākā daļa vabolīšu izsals.

Nokaltušo koku izzāģēšana Līgatnes dabas takās turpināsies līdz martam, tādēļ apmeklētājiem ir aicināts būt piesardzīgiem, vērot izliktās brīdinājuma zīmes. Jāpiebilst, dabas taku iemītniekus motorzāģu rūkoņa netraucē – dzīvnieki ir pieraduši pie dažādiem saimnieciskiem trokšņiem.

Sižeta autori:
Laura Jansone
Mārtiņš Balka
VTV

 

Spread the love