Medijos izskan bažas – vai arī turpmāk jau esošajā kvalitātē būs pieejama Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” norise? Valsts Kultūrkapitāla lēmums balvas pasniegšanas ceremonijai šogad nolēmis nepiešķirt papildus līdzekļus, kā arī atbalstu nav saņēmuši arī citi latgaliskie pasākumi. Jāpiebilst, ka šogad dažādām kultūras norisēm, lielākoties festivāliem, Valsts Kultūrkapitāla fonds piešķīra vairāk nekā miljons eiro.

Iveta Ratinīka, Valsts kultūrkapitāla fonda eksperte, stāsta, ka “Boņukā” balvas ieguvējs iegūst tikai pašu Edītes Husares radīto māla statueti, nesaņemot ne stipendiju, ne atbalstu kā jauna radīšanai. Viņa uzsver, ka festivāli, kas esot iesnieguši pieprasījumus papildus līdzekļu piešķiršanai, nesaņēma pilnu finansējumu – daudzos gadījumos pat mazāk par pusi no pieprasītās summas. “Boņuks” esot palicis aiz svītras tieši tāpēc, ka no visiem iesniegtajiem projektiem, tas bija vienīgais, kur plānots izvērtēt jau notikušo, nevis domāt par jaunradi.

Valsts Kultūrkapitāla fonds uzskata, ka balvas finansēšanu varētu uzņemties Kultūras ministrija, kas jau līdz šim atbalstījusi Gada balvu norisi dažādās kultūras nozarēs. Pēdējos gados Valsts kultūrkapitāla fonds “Boņukam” bija piešķīris ap 10 000 eiro, par ko GORS Mārketinga nodaļas vadītāja izsakās pozitīvi, jo tas ļāva justies neatkarīgiem. Vēl viens no finansējuma avotiem ir ikgadējā Latgales kultūras programma, taču tajā projekti saņem nelielas summas, kas jāizlieto noteiktā termiņā (ne tad, kad jāgatavojas balvu pasniegšanas ceremonijai).

Latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks” organizatoru komandas pārstāve Edīte Husare izsakās, ka “Boņuks” ir vajadzīgs ne tikai Latgales reģionam – tas ir kā visa latgaliskā kultūra pasaulē. Viņa piebilst, ka balvu saņem pat ne tikai rīdzinieki, bet arī tie, kas latgaliskās aktivitātes rada un rosina ārvalstīs.

Latgaliešu kultūras gada balvai “Boņuks 2019” jau saņemti gandrīz 100 pieteikumi. Desmit nominanti (23. februārī) par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tiks sveikti 11. “Boņuka” balvas pasniegšanas ceremonijā. Pasākums norisināsies Latgales vēstniecībā GORS.

Sižeta autori:
Ausma Sprukte
Roberts Kalniņš
LRT

 

Spread the love