Ernests Grišķjāns, Silenes iedzīvotājs, pirms diviem gadiem atrada čemonādu ar vairāk nekā 180 vēsturiskiem stikla foto negatīviem. Pavisam nesen tie nonākuši profesionālu fotogrāfu rokās – atjaunoti un digitalizēti. Pirms 100 gadiem uzņemtās fotogrāfijas par pagasta ikdienu palielinātā izmērā skatāmas izstādē Skrundalienas daudzfunkcionālajā centrā. Jāpiebilst, ka arī turpmāk tur atradīsies arī pati atjaunoto stikla negatīvu kolekcija.

Tā kā negatīvi atradās mājas bēniņos jeb nepiemērotos apstākļos, diemžēl desmit no stikla platēm nav izdevies atjaunot. Noskaidrots, ka fotogrāfijas tapušas starpkaru periodā, kā arī autors ir maz zināms. Tās fotografējis poļu izcelsmes latviešu fotogrāfs – amatieris Ignats Minkevičs.

Daudzfunkcionālā centra “Skrundaliena” vadītāja Sofija Mole stāsta, ka fotogrāfijās var redzēt individuālus un grupu portretus. Viņa min, ka tajās var aplūkot to, cik interesanta dzīve ir bijusi ne tikai ciematā, bet arī Daugavpils novadā.

Fotogrāfs un pētnieks Igors Pličs uzsver, ka stikla foto negatīvu kolekcija nav katru dienu cilājami materiāli, bet gan trausls un rets atradums. Viņš tos attīrīja, izžāvēja, kā arī gandrīz pilnībā atjaunoja. Fotogrāfs atceras, ka agrāk esot tikai uz stikliem fotografēts.

Stikla foto negatīvu digitalizēšanā tehniski Igoram Pličam palīdzēja fotogrāfs Mārtiņš Vanags. Tiek vēlreiz uzsvērs, ka stikla foto plates ir liela vēsturiska vērtība, tāpēc, ja tās atrod – jāvēršas pie profesionāļiem.

Sižeta autori:
Ausma Sprukte
Andrejs Mažāns
LRT

 

Spread the love