Ar mērķi pasaules jūrās un okeānos samazināt kaitīgās plastmasas piesārņojumu, no 2021. gada Eiropas Savienības dalībvalstīs tiks aizliegti vairāki plastmasas izstrādājumi, piemēram, vienreizlietojamie šķīvji, ēdamrīki, salmiņi, vates kociņi, balonu kātiņi un citi izstrādājumi, kas izgatavoti no oksonoārdāmās plastmasas. Tāpat aizliegti tiks ātrās ēdināšanas iepakojumi un ēdiena trauciņi līdzņemšanai, darināti no putu polistirola.

Lai cīnītos ar pārlieku lielu plastmasas patēriņu ikdienā, Latvija pirmo soli spēra pērnā gada 28. novembrī. Grozījumi Iepakojuma likumā paredzēja, ka no 1. janvāra tirdzniecības vietās vairs nedrīkst bez maksas izsniegt plastmasas maisiņus. Izņēmums ir tikai vieglās plastmasas iepakojuma maisiņi, kuri paredzēti vaļēju pārtikas produktu iesaiņošanai.

Par šīm pārmaiņām biedrības “Zaļā josta” mārketinga vadītāja Laima Kubliņa stāsta: “Tirgotāji jau laicīgi bija sagatavojušies šiem pārmaiņām un jau vairākus mēnešus pirms šīm izmaiņām bija atteikušies no plastmasas maisiņu dalīšanas bez maksas, vai arī laicīgi pārgājuši uz videi draudzīgākām metodēm, piemēram, uz papīra iepakojumu. Īpaši tas bija izteikts apavu un apģērbu tirgotājiem, ka tiek vaicāta samaksa par šo maisiņu. Bet kas attiecas uz pārtikas tirgotājiem, īpaši plānie maisiņi, kas šobrīd ir pieļaujami, tika ieviesti jau laicīgi.”

Savukārt SIA “Multipack” tirdzniecības nodaļas vadītājs Edgars Marinecs skaidro: “Plastmasas maisiņiem mūsdienās alternatīvu ir daudz, tomēr sabiedrība nav pietiekami informēta par plastmasas maisiņu kaitīgumu uz vidi, šķirošanas iespējām, gan arī par dažādām iepakojuma alternatīvām. Lieliska alternatīva ir papīra maisi, daudzreiz lietojamie maisi, kuros var iesvērt dažādus pārtikas produktus.”

Vairāk par plastmasas kaitīgo ietekmi uz vidi un dažādām alternatīvām, kā plastmasas izstrādājumus aizstāt, uzzināsiet, noskatoties 21. novembra raidījumu “Jautā-Jums”. Raidījums veidots sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā.

 

Spread the love