Latvijā sākusies pāreja uz Būvniecības informācijas sistēmas ieviešanu. Tas nozīmē, ka jau drīzumā dokumentāciju nozarē vairs nekārtos papīra formātā, bet gan pilnībā elektroniski – sākot no būvniecības ieceres pieteikšanas līdz pat objekta nodošanai ekspluatācijā. Jaunie noteikumi stāsies spēkā ar nākamā gada 1. janvāri un, lai iepazīstinātu ar izmaiņām nozares speciālistus, sistēmas ieviesējs – Būvniecības valsts kontroles birojs – rīko apmācību seminārus. Viens no tiem aizvadīts arī Limbažos.

Par Būvniecības informācijas sistēmas lietotāju būs jākļūst ikvienam, kurš plāno veikt būvdarbus – uzcelt nelielu ēku savā piemājas saimniecībā vai īstenot kādu daudz apjomīgāku projektu. Ja līdz šim būvniecības pieteikumu bija jāiesniedz būvvaldē un tad dokumenti ceļoja no viena speciālista pie citiem, tad turpmāk šis process norisināsies tikai digitālajā vidē. Kā galvenos ieguvumus sistēmas ieviesēji min lielāku procesa caurskatāmību un laika ekonomiju, jo būs iespēja ātrāk saņemt nepieciešamos saskaņojumus.

Būvniecības nozares eksperts Viesturs Duša skaidro, ka tas būs daudz vienkāršāk, jo visu būs iespējams izdarīt neizejot no mājas pie sava datora, nedodoties uz visām nepieciešamajām institūcijām.

Protams, ne visi ir tik prasmīgi datora lietotāji, tāpēc tā ir viena no paredzamajām grūtībām tieši individuālajiem sistēmas izmantotājiem. Tieši šo, kā potenciālu problēmu saredz būvvaldēs, jo šie speciālisti ir pirmie, pie kuriem iedzīvotāji vērsīsies.

Cēsu novada būvvaldes vadītāja Irēna Suipe norāda, ka būtu jādomā par kādiem klientu apkalpošanas centriem, lai cilvēkiem, kuri neizmanto datorus varētu vērsties pēc palīdzības. “Protams, sistēma jau arī ļoti gludi nestrādā vienmēr, tas jau arī jāņem vērā un tad tu esi nedaudz pakārtots tai sistēmai. Bet es ticu, ka pienāks tā stunda, kad mēs dancināsim BISu, nevis BIS dancinās mūs.”

Būvniekiem lielākoties šī sistēma nav jaunums, daudzi ar to jau strādā, arī Valmieras uzņēmums “Ceļu komforts” vairākus projektus ar būvvaldēm skaņojuši elektroniski. Kopumā pieredze bijusi veiksmīga, tiesa, bijušas arī problēmas, sadarbojoties ar vairākiem lielajiem pakalpojumu sniedzējiem.”

SIA “Ceļu komforts” valdes loceklis Aigars Leitis arī satraucas par to, kā izdosies organizēt ikdienas darbu digitālajā vidē. “Redzēs, kā būs tālāk ar būvdarbu žurnāla pildīšanu, jo ne jau katrā objektā ir internets. Kā teica, ja vairāki darbu vadītāji, apakšuzņēmēji visi vienlaicīgi gribēs kaut ko aizpildīt, kā tas veidosies, otrā dienā līdz desmitiem aizpildīt būvdarbu žurnālus visiem.”

Arī SIA “Limbažu ceļi” valdes priekšsēdētājs Andris Garklāvs norāda, ka būtu kārtīgi jāpārdomā šādas sistēmas ieviešana praktiskajā darbā. “Viens atbildīgais darbu vadītājs, atliek viņam saslimt, izbraukt un kaut kā tā, un kas tad tur īsti notiek. Acīmredzot tad tur ir jānosaka precīza kārtība, kas kļūst par atbildīgo, kurā brīdī.”

Būvniecības informācijas sistēma būs jālieto ikvienam būvprojektam, sākot no nākamā gada 1. janvāra. Tomēr tos objektus, kuru īstenošana uzsākta pirms tam, vēl pēc iepriekšējās kārtības, tādā pat veidā varēs arī pabeigt.

Sižeta autori:
Aiga Vendeliņa-Ēķe
Emvats Mosakovskis
Vidzemes TV

 

Spread the love