2019.gadā Latvijai un vēl citām Starptautiskās Astronomijas Savienības dalībvalstīm ir iespēja dot vārdu vienai no citplanētām un zvaigznei, ap kuru tā riņķo. Lielzeltiņu observatorijā bija iespēja uzzināt, kas ir “citplanēta” un kāda ir šī Latvijai piešķirtā zvaigzne, kādi apstākļi ir uz planētas un kāda ir planēta salīdzinājumā ar citām saules sistēmas planētām.

Citplanēta ir planēta, kas atrodas ārpus Saules sistēmas un riņķo orbītā ap citu zvaigzni. Saskaņā ar NASA datiem līdz 2019.gada jūlijam ir oficiāli atklātas un apstiprinātas nedaudz vairāk nekā 4000 citplanētas, no kurām procentuāli lielākā daļa ir Neptūnam vai Jupiteram līdzīgas gāzu planētas. Latvijai nosaukums jāizvēlas kādai zvaigznei, kas pie mums ar apbruņotu aci novērojama cauru gadu līdzās Lielajiem Greizajiem Ratiem.

Visvairāk balsu saņēma priekšlikums dot zvaigznei vārdu Liesma, bet citplanētai – Staburags. Otrajā vietā ierindojās priekšlikums dot zvaigznei vārdu Austra, bet citplanētai – Laima, bet trešajā, attiecīgi, Laima un Māra. Kopumā balsošanas laikā tika saņemtas 2040 balsis.

Pēc lekcijas bija plānots aplūkot zvaigzni HD 118203 teleskopā. Diemžēl slikto laikapstākļu dēļ to nebija iespēja redzēt. Taču 11.novembrī Lielzeltiņu observatorijā tiks rīkots pasākums, kurā ikviens varēs būt liecinieks diezgan retai astronomiskajai parādībai – Merkūra pāriešanai pāri Saules diskam.

Sižeta autori:
Kristīne Freimane
Ģirts Grenevics
Talsu Televīzija

 

Spread the love