Kā darba devējam uzzināt un saprast, vai darbiniekam izsniegtā slimības lapa ir tik tiešām objektīva? Diskutēt par šo jautājumu kārtējā „Pēcpusdienā ar mēru” bija rosinājuši Valmieras uzņēmēji. Situācijas, ar kurām iznāk saskarties darba devējiem, ir dažādas, piemēram, darbiniekam ir darba nespējas lapa, bet sociālajos tīklos ir ievietots foto no ceļojuma, kurā viņš atpūšas. Vai arī cita situācija – darbinieks ir spiests ilgstoši ņemt darba nespējas lapu, lai uzzinātu precīzu diagnozi, bet rindā izmeklējumi jāgaida pat vairākus mēnešus.

Uzņēmums „Valpro” ir ne tikai viens no lielākajiem metāla apstrādes uzņēmumiem Baltijā, bet tas ir arī viens no vadošajiem Latvijas eksporta uzņēmumiem, kas savu produkciju eksportē uz vairāk nekā 30 valstīm. Līdz ar to svarīga ir gan darba kvalitāte, gan darba ražīgums un līdz ar to arī konkurētspēja pasaules tirgū. Šis jautājums uzņēmējiem ir aktuālāks arī tādēļ, ka bezdarba līmenis Valmierā ir zems un atrast darba rokas ir problemātiski.

Taču, diskutējot par tā saukto “zilo lapu” objektivitāti, ģimenes ārsti arī vērtē, ka šī situācija nav viennozīmīga, jo pieaugošās prasības darba vidē, atsaucas arī veselībā.

Galvenā problēma, ar kuru saskaras uzņēmēji, ir tā, ka elektroniskās deklarēšanās sistēmā nav iespējams nekavējoties ieraudzīt, vai darbiniekam izsniegta darba nespējas lapa. To uzņēmumā redz tikai tad, kad lapa ir slēgta. Protams, par nepamatotu darba nespējas lapas izsniegšanu ārsts var saņemt administratīvo pārkāpumu sodu, bet lapas ņēmējs var palikt bez pabalsta. Katrs gadījums, kad ir aizdomas par lapas nepamatotību, tiek pārbaudīts.

Uzņēmēji kā vēl vienu problēmu min arī ilgo laiku gaidot izmeklējumus, lai cilvēks, kurš ir saslimis, saņemtu precīzu diagnozi. Ilgo darba nespējas lapu veicinoši faktori ir mediķu trūkums, garās rindas gaidot izmeklējumus – tātad finansējums veselības aprūpei. Uzņēmēju priekšlikumus Valmieras pašvaldības speciālisti apkopos un nosūtīs Veselības inspekcijai, Nacionālajam veselības dienestam un arī nozares ministrijai.

Sižeta autori:
Vidzemes TV

Spread the love