Piektdien Ogrē Zemessardze saņēma no ASV trīs ceļu atmīnēšanas līdzekļus “Husky”. Mīnu sprādzienu izturīgie ceļu atmīnēšanas transportlīdzekļi atradīsies Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 54. inženiertehniskajā bataljonā un tiks izmantoti nesprāgušās munīcijas un mīnu drošai atklāšanai.

Kā stāsta Zemessardzes komandieris Ainārs Rauza, šāda līmeņa tehnikas Latvijā vēl nav: “Mašīnai ir nodrošināta papildus aizsardzība apkalpei un arī ir iespēja pārmeklēt dažādus ceļus, vai tur nav sprādzienbīstamu priekšmetu. Es skatos uz savu pieredzi Irākā un Afganistānā, kur es redzēju, kā mēs paši manuāli, ar metāla detektoriem sūtījām karavīrus pa priekšu pārbaudīt, vai ceļš ir drošs, vai mēs varam braukt. Noteiktajā gadījumā karavīri atrodas aiz bruņām, kuras ir spējīgas izturēt ļoti iespaidīgu sprādzienu un, cik pieredze rāda, neviens karavīrs nav kritis, braucot ar šo mašīnu.”

“Husky” transportlīdzekļu iegādi finansēja ASV militārā finansējuma programma, ieguldot astoņus miljonus ASV dolāru. Kā skaidro Aizsardzības ministrijas pārstāvis, sadarbība ar ASV jau ilgst gadiem un šis ir tikai viens no sadarbības posmiem. Pēdējos gados ASV valdības atbalsts ir ievērojami pieaudzis un 2019. gadā Latvijai piešķirtais ASV finansējums militārā ekipējuma programmā bija 60 miljoni ASV dolāru.

ASV vēstniecības pagaidu pilnvarotais lietvedis Pols Polītiss atzīst, ka šis ir lielisks piemērs, cik lieliska ir abu valstu sadarbība un ka valstis sadarbojas ne tikai Latvijas teritorijā, bet arī citās valstīs.

Zemessardzes 54. inženiertehniskā bataljona galvenie uzdevumi ir sniegt inženiertehnisko atbalstu bruņoto spēku vienībām – neitralizēt un izcīnāt sprādzienbīstamus priekšmetus Latvijas teritorijā un starptautiskajās miera uzturēšanas misijās.

Ainārs Rauza skaidro, ka Latvijas vēsture ir bijusi dažāda, tāpēc šāda tehnika noderēs. “Šo tehniku mēs, pirmkārt, varam pārbaudīt mūsu teritorijā, vai tajā nav kādu sprādzienbīstamu vielu vai sastāvdaļu. Kā mēs zinām, mums vēsture ir diezgan interesanta – gājuši cauri divi pasaules kari un mūsu teritorija ir pilna ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem.”

Sižeta autori:
Dace Siliņa
Andris Krauja
Artis Supe
Ogres apriņķa ziņas

 

Spread the love