Liepājā jau 21 gadu tiek rīkota ielu akcija “Baltā spieķa diena”. Tās mērķis ir atgādināt autovadītājiem un riteņbraucējiem par neredzīgo iedzīvotāju priekšrocībām, pārvietojoties pa ielām. Lai gan pilsētvide redzes invalīdiem paliek arvien drošāka, autovadītāji ne vienmēr viņiem dod ceļu.

Katru gadu oktobrī visā pasaulē tiek atzīmēta “Starptautiskā Baltā spieķa diena” un arī Liepāja nav izņēmums. Kopš notiek šī ielu akcija, 20 gadu laikā Liepājā ir attīstījušās un mainījušās vairākas lietas. Neredzīgo biedrības vadītājs Māris Ceirulis stāsta, ka, pirmkārt, autovadītājiem un visai sabiedrībai kopumā pastāvīgi jāatgādina, ka cilvēki ar balto spieķi rokās ir redzes invalīdi un šobrīd viņu kļūst arvien vairāk. Otrkārt, izteikti uzlabojusies apkārtējā pilsētas infrastruktūra, taču ne visos mikrorajonos redzes invalīdi var justies droši. Statistikas dati liecina, ka Liepājā ar baltā spieķa palīdzību uz ielām pārvietojās vairāki simti cilvēku.

Ceirulis atzīst, ka ir mainījusies cilvēku attieksme un izpratne: “Cilvēki vairāk redz. Es atceros tad, kad mēs sākām šīs ielu akcijas, ļoti daudz autovadītāju tieši teica: “Mēs neredzam šo cilvēkus ar balto spieķi tieši ikdienā”. Vairāk arī neredzīgie cilvēki iet pa maršrutiem, kur ir vadlīnijas, kur arī ir skaņas luksofori, bet nu visur nav.”

Latvijas ceļu satiksmes noteikumi paredz, ka visiem autovadītājiem jebkurā gadījumā un vietā ir jādod priekšroka iedzīvotājam ar balto spieķi rokās. Ja likums netiek ievērots, šoferiem draud ne tikai brīdinājums, bet arī naudas sods. Neskatoties uz to, ka par “Balto spieķa” dienu sabiedrībā tiek daudz runāts un diskutēts, vēl aizvien ir autovadītāji, kuri tomēr pārkāpj likumu. Liepājā akcijas laikā Valsts policijas pārstāvji par noteikumu neievērošanu atsevišķiem autovadītājiem sastādīja administratīvā pārkāpuma protokolus.

VP KRP Liepājas iecirkņa Satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors Leonīds Tarabans stāsta, ka par šādu pārkāpumu draud naudas sods sākot no 15 līdz 70 eiro.

Liepājā, vietā, kur norisinājās ielu akcija, aptaujātie šoferi neesot aizmirsuši, kas ir baltais spieķis un redzot to, zina, kas jādara. Taču arī atzīst, ka braucot ikdienā ļoti reti nākas sastapties ar redzes invalīdiem.

Māris Ceirulis atzīst, ka ir visai grūti šķērsot ielu jauno mašīnu, piemēram, elektromobiļu dēļ, jo tās praktiski nav iespējams sadzirdēt. Neredzīgo biedrības valdes priekšsēdētājs atzīst, ka neskatoties uz autovadītāju neuzmanību un līdz galam nesakārtotu pilsētvidi, Liepājā ir viena no cilvēkiem ar redzes invaliditāti pieejamākām pilsētām ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā.

Sižeta autori:
Anna Jakšta
Aigars Brečs
TV Kurzeme

 

Spread the love