Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ar pašvaldību reformu iepazīstināja aprīļa sākumā. Sākotnējā piedāvājumā 119 novadu vietā ministrija apspriešanai izvirzīja 35 administratīvo teritoriju modeli, bet pēc konsultācijām ar pašvaldībām VARAM veica izmaiņas, pievienojot Ulbrokas novadu. Pagājušajā nedēļā pašvaldību reformas likumprojekts guvis atbalstu Ministru kabinetā, bet plānotais teritoriju iedalījums atkal precizēts, proti, šobrīd to veido jau 39 pašvaldības – piecas republikas pilsētas un 34 novadi.

Pilsētas vai novada dome rūpējas par kultūru un sekmē tradicionālo kultūras vērtību saglabāšanu un tautas jaunrades attīstību – tas norādīts likumā “Par pašvaldībām”, bet realitātē kultūras iestādes arī veicina vietējo iedzīvotāju līdzdalību publiskos pasākumos, īpaši lauku teritorijās. Burtnieku novadā darbojas seši kultūras nami – katrā pagastā pa vienam. Piemēram, Ēveles Tautas nams organizē pagasta svētkus, koncertus, amatierteātra izrādes un citus pasākumus.

“Manuprāt, kultūras nama, tautas nama nozīme ir tāda, ka mums ir jāstrādā, lai cilvēkiem šeit gribētos un būtu patīkami dzīvot, šajā lokālajā vietā. Pilsētas attālums ir tas, kas nosaka arī cilvēku intereses – tie, kuri dzīvo tuvāk Valmierai, izmanto Valmieras piedāvājumu, jo tur kultūras pasākumi ir daudz un dažādi. Brauc jau arī no šejienes cilvēki, bet ne visi var aizbraukt. Tas tomēr ir attālums, dārdzība un viss kaut kas. Šeit pasākumi notiek bezmaksas vai par daudz lētāku cenu nekā Valmierā. Es pieļauju, ka Valmieras pagastā uz pašvaldības teātru izrādēm tik daudz cilvēku nenāk, kā, piemēram, šeit, jo teātri mīl arī pie mums, tikai profesionālais teātris ir tālu, ” tā Ēveles Tautas nama vadītāja Anda Jukāme.

Anda Jukāme stāsta, ka pirms desmit gadiem, kad tika īstenota iepriekšējā administratīvi teritoriālā reforma, esot bijusi neziņa un pat neliels stress, tomēr tad apvienojās vairāki pagasti, kas bija līdzvērtīgās situācijās:

“Tagad, es domāju, plaisa starp pilsētām un laukiem būs vēl lielāka, jo laukos taču arī ir inteliģenti cilvēki un viņi arī grib baudīt kultūru, viņiem vajag izglītoties… Vai cilvēks ir vainīgs, ja viņš dzīvo laukos? Es domāju, ka lauku cilvēki ir cilvēcīgāki, atvērtāki.”

Ja pašvaldību reforma tiks īstenota, tad jaunizveidotajā Valmieras novadā tiks apvienoti Burtnieku, Beverīnas, Kocēnu un Mazsalacas novadi, kā arī Valmieras pilsēta. Šobrīd šajā teritorijā kopā ir 18 kultūras iestādes.

Valmieras novada domes priekšsēdētājs Jānis Baiks: “Minēšu piemēru – bibliotēkas. Viss bijušais Valmieras rajons šobrīd darbojas diezgan labā bibliotēku tīklā, kur Valmieras bibliotēka ir metodiskais centrs un kur tā kā pieskata visu, kā tas notiek. Tieši tādā veidā var darīt gan ar kultūras namiem, gan muzejiem. Katrā ziņā – tam visam ir jāpaliek, jo tur, apakšā, ir tradīcijas, pašdarbība, kas, protams, ir jāattīsta un jāveicina. Mēs zinām – latvietis bez kultūras nebūs latvietis. Faktiski visi šie pulciņi, deju kopas un dziedāšana… Tā ir neatņemama dzīves sastāvdaļa, kurai ir jāpaliek.”

Raidījumā “Latvijas ziņas” jau vēstījām, ka otrdien, 15. oktobrī, Ministru kabinetā izskatīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas sagatavoto likumprojektu, kurā līdzšinējo 119 pašvaldību vietā piedāvāts jaunais, precizētais administratīvi teritoriālais iedalījums ar 39 pašvaldībām. Proti, tas paredz saglabāt republikas pilsētas statusu Rīgai, Jūrmalai, Daugavpilij, Liepājai un Rēzeknei, kā arī izveidot 34 novadus.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Juris Pūce: “Likuma izstrādāšana jau nesākas un nebeidzas ar iesniegšanas brīdi. Līdzīgi kā mēs to šobrīd rakstām un pilnveidojam, tāpat likumprojekta pilnveidošana notiks arī Saeimā. Un šis nav vienīgais likumprojekts, kas tiks izstrādāts, lai nodrošinātu administratīvi teritoriālo reformu. Vēl būs arī citi un arī par tiem būs svarīgi, kāds būs iedzīvotāju un pašvaldību viedoklis.”

Paralēli normatīvo aktu sagatavošanai, VARAM veic sabiedrības informēšanas un iesaistes pasākumu kampaņu. Ministrs Juris Pūce līdz 2020. gada maijam plāno doties reģionālajās vizītēs visā Latvijā. Līdz šim tikšanās notikušas sešu pašvaldību teritorijās.

Sižeta autori:
Iveta Auniņa
Mārtiņš Balka
Vidzemes televīzija

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Spread the love