Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) pērnajā mācību gadā uzsāka projekta “Mācies un iegūsti velosipēda apliecību savā skolā” īstenošanu un šo iespēju izmantoja trešdaļa visas Latvijas skolu. Tomēr ar to ir par maz, lai uz ceļiem justos droši gan paši velosipēdisti, gan pārējie ceļu satiksmes dalībnieki, tāpēc kampaņa tiek turpināta arī šogad. Tā kā Latgales reģiona skolas projektam pieteicās viskūtrāk, šajā mācību gadā pirmais CSDD izglītojošais pasākums ar interaktīvām spēlēm un padomiem aizvadīts Ludzā, kopā pulcējot vietējos, gan arī apkārtējo skolu 4. klašu audzēkņus.

Ceļu satiksmē vienmēr būt modriem, gudriem un piesardzīgiem – ar šādiem vārdiem 4. klašu skolēnus no Ludzas un tās blakus novadiem uzrunāja CSDD pārstāvji. Direkcija regulāri ar izglītojošiem pasākumiem viesojas reģionu skolās, taču šajā reizē tikšanās mērķis ir mudināt par drošību ceļu satiksmē rūpēties arī mazās lauku skolas un turpmāk aktīvāk piedalīties projektā “Mācies un iegūsti velosipēda vadītāja apliecību savā skolā”.

Tā kā velosipēda vadītāja apliecību var iegūt no desmit gadu vecuma, pasākumā interaktīvus uzdevumus par velosipēda ekipējumu un ceļa zīmēm veica tieši šī vecuma skolēni.

CSDD mājas lapā atrodamā statistika liecina, ka velosipēdisti aizvien biežāk nonāk ceļu satiksmes negadījumos, piemēram, 2018. gadā Latvijā tādi notika 670 un to laikā bojā gājuši 9 cilvēki, bet ievainoti teju 700, turklāt, tas ir vairāk nekā citus gadus. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc šogad projekta mācību uzdevumi papildināti arī ar uzskatāmiem video piemēriem.

Ludzas pilsētas ģimnāzija ir viena no tām skolām, kas projektā piedalās jau kopš pagājušā mācību gada un pulcē 4. klašu skolēnus atsevišķā nodarbībā par drošību uz ceļa. Skolotāja Ineta Misāne papildus ir izveidojusi arī savus praktiskus uzdevumus galda spēļu veidā, gan arī vietnē Kahoo pieejami testi, ko var pildīt planšetēs un mobilajā telefonā. “Spēlējot spēli, skolēni labāk saprot, kādas briesmas ir tad, kad tu, piemēram, brauc nevis pa labo pusi, bet pa kreiso pusi, kas diemžēl vēl joprojām nāk īpaši no vecākajiem cilvēkiem, kuri māca savus mazbērnus,” saka skolotāja.

Pērn apmācības par drošību ceļu satiksmē Ludzas pilsētas ģimnāzijā apguva 65% no 4. klašu skolēniem un 90% no viņiem ieguva velosipēda vadītāja apliecību, šogad projektā piedalās jau 80% no visiem 4. klašu skolēniem. Pieredzē dalās bērni, kam velosipēda vadītāja apliecība ir jau kabatā.

Atbildība par pārkāpumiem iestājas no 14 gadu vecuma. Policija novērojusi, ka lielākoties bērni ar velosipēdu šķērso ielu neatļautā vietā vai pie sarkanās gaismas. Līdz 12 gadu vecumam būtiskākais sods vecākiem ir 30 eiro apmērā, gadījumā, ja bērnam nav aizsargķiveres. Tāpat, braucot ar velosipēdu, vadītāja apliecībai vienmēr jābūt līdzi.

Skolēni, kas tagad uzsākuši mācības par drošību uz ceļa, velosipēda vadītāja apliecību iegūs jau pavasarī. Eksāmens projekta gaitā notiek pedagoga vadībā skolas datorklasē, kur desmit minūšu laikā jāatbild uz desmit jautājumiem.

Turpmāk CSDD ar izglītojošiem pasākumiem par ceļu satiksmē vismazāk aizsargāto grupu – velosipēdistiem – viesosies arī citās skolās visā Latvijā, tuvākais pasākums gaidāms novembra sākumā Jaunjelgavā.

Sižeta autori:
Ausma Sprukte
Roberts Kalniņš
LRT

#Labākai ikdienai

 

Spread the love