Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) mājas lapā norādīts, ka šobrīd Latvijā tikai 62 pašvaldībās (no 119) notiek biznesa ideju konkursi vai tās spēj piedāvāt grantus uzņēmējdarbībai. Viens no tiem ir Pārgaujas novads, kur grantu konkurss tiek īstenots pēdējos trīs gadus. Tāpat pašvaldība izveidojusi savu preču zīmi un palīdzējusi veicināt mājražotāju attīstību.

Pēc 2019. gada Centrālās statistikas pārvaldes datiem Pārgaujas novadā ir 3623 iedzīvotāji. No tiem aptuveni 38% strādā savas pašvaldības teritorijā. Tūrisma organizatore Rudīte Vasile stāsta, ka pēdējo 10 gadu laikā novadā ir attīstījusies mazā uzņēmējdarbība. Piemēram, daļai mājražotāju pamudinājums uzsākt savu darbību esot bijis Straupes lauku labumu tirdziņš.

“2008. gadā viņi [mājražotāji] atnāca uz tirdziņu un ieraudzīja to, pēc kā pircēji kāro, un pieprasījums tālāk radīja piedāvājumu. Piemēram, tāds uzņēmējs kā Inta Ekerte ar savu saimi, kurai tagad ir atpazīstams zīmols Rožkalnu maize, viņa atnāca uz tirdziņu ar vienu paplāti, ar savām maizītēm un saprata, ka var tālāk sākt ražošanu. Nu, jau ir izveidojies saldskābmaizes un rupjmaizes zīmols, viņai pieder arī kafejnīca un veikaliņš. Tā kā – no nekā 10 gadu laikā viņa ir attīstījusies un tas ir apsveicami. Tāpat mums ir piensaimnieki, bitenieki, kuri ir paplašinājuši savu saimniecību,” tā Rudīte Vasile.

Lai uzsvērtu katra mazā uzņēmēja ieguldījumu, pašvaldība ir izveidojusi preču zīmi “Radīts Pārgaujas novadā”, kurai pieteikušies aptuveni 20 uzņēmumu pārstāvji. Tāpat tūrisma organizatore stāsta, ka pašvaldība nodrošina dažāda veida apmācības:

“Dažkārt uzņēmējs ir ļoti neuzņēmīgs. Viņam šķiet, ka viņš kaut ko veido no sava produkta, viņš, piemēram, audzē smiltsērkšķus, un viņam šķiet, ka ar to jau pasaule ir iekarota, bet produktam ir jārada pievienotā vērtība, produkts ir jāreklamē, jāmeklē jaunas iespējas pārstrādei, jāparāda [tās] pircējam, un tur ir vajadzīgs kāds, kas palīdz uzņēmējiem.”

Vēl viena pašvaldības un vietējo uzņēmēju sadarbības forma ir grantu projektu konkurss, ko Pārgaujas novads īsteno pēdējos trīs gadus. Finansējumu 6000 eiro apmērā katru gadu iegūst trīs līdz četri uzņēmēji.

Pārgaujas novada domes priekšsēdētājs Hardijs Vents: “Tas ir gan uzsākošiem uzņēmējiem, gan arī tiem, kas jau ir uzņēmēji, kas vēlās pilnveidoties. Mēs palīdzam sagatavot projektu pieteikumus jau caur apmācībām, līdz ar to mēs arī veicinām ne tikai pašvaldībā piedalīties projektus, bet piedalīties jau uz dažādu biedrību, uz partnerību projektiem, kas ir labs starts, lai uzsāktu savu darbību.”

Iespēju piedalīties grantu projektu konkursā izmantoja SIA “Dizaina aleja”. Uzņēmums izveidots pirms diviem gadiem un nodarbojas ar mēbeļu izgatavošanu, tāpēc ar iegūtā finansējuma palīdzību jaunie uzņēmēji varēja atjaunot krāsotavu.

“Savā ziņā šis grantu projekts palīdzēja nedaudz pastimulēt darbību, jo dažkārt ir tā, ka ir svarīgāki darbi un tad jau atjaunosim nedaudz vēlāk, pabeigsim nedaudz vēlāk, bet tajā pašā laikā, kad bija šis konkrētais laika posms, kurā jāīsteno grantu projekts, tas pastimulēja nedaudz ātrāk atjaunot krāsotavu. Tas ir pozitīvi, jo līdz ar to arī ātrāk notiek pilnveidošanās,” stāsta SIA “Dizaina aleja” pārstāve Zanda Lapsiņa-Ķīse.

Ja tiks īstenota administratīvi teritoriālā reforma, Pārgaujas novads tiks pievienots jaunizveidotajam Cēsu novadam. Domes priekšsēdētājs uzsver, ka nav pret reformu, bet uzskata, ka šobrīd process esot sasteigts un nepārdomāts.

Hardijs Vents: “Manā skatījumā, nav pašlaik patiesa argumentācija, ka uzņēmējus šis [pašvaldību reforma] neskars, jo uzņēmuma reģistrācija, pārreģistrācija un viss pārējais, cik tas maksās līdzekļus, to nav neviens rēķinājis. Neviens nav pateicis, cik ir izmaksājusi iepriekšējā teritoriālā reforma. To, ka valsts puse ir nosaukusi vienu savu skaitli… nav jau paņemti vēl klāt pašvaldību skaitļi, cik tas reāli ir maksājis. Uz katru iedzīvotāju tas atstāj zināmu nospiedumu.”

Lai skaidrotu pašvaldību reformu, turpinās Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Jura Pūces tikšanās ar iedzīvotājiem. 9. oktobrī tā notika Ērgļu novadā, savukārt 16. oktobrī Pūce tiksies ar Skrundas novada iedzīvotājiem. Jau iepriekš vēstījām, ka VARAM 119 pašvaldību vietā piedāvā izveidot 36 vietvaru teritorijas. Plānots, ka līdz 21. novembrim izskatīšanai Ministru kabinetā tiks iesniegts likumprojekts, bet līdz 1. decembrim tas jāiesniedz Saeimā.

Sižeta autori:
Iveta Auniņa
Mārtiņš Balka
Vidzemes TV

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

Spread the love