Izdegšanas sindromu Latvijā piedzīvo katrs piecpadsmitais iedzīvotājs, un pēdējos gados tas ir sastopamākais psihoemocionālās veselības traucējums, kas rodas darba pienākumu ietekmē. Visbiežāk ar to saskaras intelektuālā darba veicēji – radošo industriju pārstāvji, pedagogi, medicīnas speciālisti – tie, kuru darbs saistās ar lielu emocionālo slodzi. Tā kā daudzās nozarēs patlaban aktuāls darba roku trūkums, tas nereti rezultējas ar pārslodzi esošajiem darbiniekiem, kas arī veicina izdegšanu.

Raksturīgākās izdegšanas sindroma pazīmes ir miega traucējumi, izteikts nogurums, galvassāpes, nespēks, nomāktība un depresīvs noskaņojums. Cilvēks kļūst nīgrs, kašķīgs un neiecietīgs. Ikdienā viņam ir grūtāk koncentrēties, līdz ar to pasliktinās arī darba spējas, un bieži vien par veicamo darbu zūd prieks un interese. Arī biežāka kafijas, alkohola lietošana un smēķēšana var liecināt par izdegšanu.

Un tas jau liecina par izdegšanas sindroma pēdējo stadiju, kad pavisam noteikti ir jāmeklē speciālista palīdzība, citādi izdegšana var pāraugt depresijā, cilvēks var iedzīvoties atkarībās un dažādās slimībās. Lai tas nenotiktu, psihologi aicina jau laikus ieklausīties sevī, apzināties savas vēlmes un sajūtas.

Ja sižetā minētie ieteikumi nepalīdz, speciālisti tomēr iesaka vērsties pēc palīdzības pie psihologa vai psihoterapeita, lai mācītos tikt galā ar stresu un izprast savu iekšējo pasauli.

Sižeta autori:
Santa Baumane
Emvats Mosakovskis
Vidzemes TV

#Labākai ikdienai

 

Spread the love